3 historie o pieniądzach bez happy endu

3 historie o pieniądzach bez happy endu na koncie

940 492 Wolna we własnej firmie

Są takie historie o pieniądzach, które opowiadamy sobie cicho w naszych głowach wierząc, że to prawda. Bez happy endu, również na koncie. Sprawiają, że czujemy się ograniczone w możliwościach, ściskają gardło podczas wypowiadania ceny lub potęgują poczucie niezadowolenia z tego, co zarobiłyśmy.

Jest ich wiele, ale dzisiaj chciałabym Ci zaprezentować i rozbroić trzy, z którymi najczęściej się spotykam. Usiądź wygodnie i odetchnij. Zaczynamy od mojej ulubionej!

Historia 1. Pieniądze są dobre albo złe.

Pieniądze korumpują. Pieniądze powodują kłótnie. Pieniądze generują stres.

Szlachetnie zarobione pieniądze. Pieniądze na cele dobroczynne. Pieniądze przekazane w dobrej wierze.

Jakie pieniądze są naprawdę? Dobre, złe, szlachetne, brudne, wspierające zmianę czy rujnujące relacje?

Za Słownikiem Języka Polskiego (sjp.pwn.pl) pieniądz to środek płatniczy przyjmowany w zamian za towary i usługi lub zwalniający od zobowiązań. Po prostu. Moja prywatna definicja mówi, że to fizyczny sposób na zwrócenie energii, którą ktoś oddał wykonując usługę lub tworząc produkt.

Pieniądz to tylko moneta lub banknot. I byłby bez znaczenia, gdyby nie ludzie. To oni przypisują mu cechy lub nadają specjalną moc. Potrafią za jego pośrednictwem pomagać w zakupie sprzętu medycznego i wykorzystać go do wręczenia łapówki.

Spróbuj zatem spojrzeć na pieniądz bez oceny, bo to nie on ma tutaj realną władzę. Tak naprawdę to Ty masz możliwość decydowania o jego przeznaczeniu, wyboru ludzi, którymi się otaczasz i zachowań, które akceptujesz. On jest po prostu narzędziem w rękach Twoich i pozostałych osób.

W końcu… to nie wina/zasługa kosiarki, że trawnik jest przystrzyżony. Ktoś musiał wyciągnąć ją z garażu, uruchomić i nieco się nachodzić popychając ją przed siebie, zgodzisz się ze mną?

Historia 2. Nie wypada brać pieniędzy za pomaganie.

Pomaganie jest szlachetne. Potrzebne. Dobre. Kalanie tego braniem pieniędzy to jak zabieranie szklanki wody spragnionemu!

Oczywiście wyolbrzymiam. Chociaż czasami mam wrażenie, że takie opinie wciąż krążą, acz niewypowiedziane głośno. Jedno jest pewne – uczy się nas, że pomaganie to czynność bezinteresowna. I całkowicie się z tym zgadzam.

Gorzej jednak, gdy własną pracę, tę która ma przynosić pieniądze potrzebne dla zapewnienia sobie (i rodzinie) dobrego życia, zaczynamy kojarzyć z pomaganiem właśnie. Takim bezinteresownym.

Wiele kobiet wykonuje kawał fantastycznej roboty. Potrzebnej, wartościowej, bywa, że ratującej ciało lub psychikę. Dietetyczki, fizjoterapeutki, bioenergoterapeutki, coachki, psycholożki, terapeutki i mnóstwo innych. Często używając zwrotów „pomagam ludziom w…” i widząc spragnionych tej pomocy pacjentów lub klientów, zastanawiają się, na ile w porządku jest branie za to pieniędzy. Szczególnie, gdy ktoś deklaruje, że naprawdę ich nie ma, a potrzebuje wparcia.

Jeżeli dotyczy to Ciebie, zatrzymajmy się na chwilę. Odłóżmy na bok świat do zbawienia i przyjrzyjmy Tobie. Moja Droga, czego Ty potrzebujesz tak naprawdę od własnej firmy? Czego chciałaś, gdy ją zakładałaś? Pomagać? Naprawiać świat? Czynić go lepszym? Ok. A pieniądze? Czy są Ci potrzebne?

Jeżeli nie to istnieje rozwiązanie. Możesz założyć fundację i rozpocząć proces pomagania, bez dylematu czy i jak to wycenić.

Jeżeli jednak chcesz pomagać i zarabiać to… masz do tego pełne prawo i możliwości!

Po pierwsze – nie jesteś odpowiedzialną za wszystkich.

Na świecie i w kraju są instytucje/ludzie, którzy pomogą potrzebującym bez pieniędzy. Tak, wiem, nie zawsze jest idealne, ale powtórzę to jeszcze raz. Nie musisz zbawić całego świata dzisiaj. Ani w ogóle.

Po drugie – pieniądze są środkiem do wyrażenia wdzięczności i wyrównują powstającą podczas wykonywania usługi lub produktu dysharmonię.

Ty wydatkujesz swój czas, energię i środki, a Twój klient lub pacjent otrzymuje ją od Ciebie. Dzięki ekwiwalentnej zapłacie (słowo klucz!) może oddać ten dług, który zaciągnął, jednocześnie zostawiając sobie to, po co przyszedł. Pozwól zatem klientowi wyjść w poczuciu równowagi, na pewno to doceni.

Po trzecie – możesz pomagać bezpłatnie w ustalonych przez Ciebie ramach.

Jeżeli tego potrzebujesz, wyznacz ile osób miesięcznie/kwartalnie chcesz wspomóc w ten sposób. Zrób listę oczekujących, jeżeli stworzy się kolejka. Niech system będzie jasny i przejrzysty. Gdy ktoś poprosi Cię o darmową usługę, zawsze będzie mógł dołączyć do listy i poczekać na swoją kolej.

Po czwarte – zwróć uwagę na słowa.

Jeżeli „pomagam” kojarzy Ci się z „bezinteresownie” to może warto, abyś zmieniła komunikację. Nawet dla samej siebie i mentalnego nastawienia. „Wspieram”, „ułatwiam”, „pracuję z…” – wybierz dowolne określenie, które do Ciebie przemawia. Pamiętaj, że często Twoi klienci są odzwierciedleniem Twoich przekonań, a zmiana w Twojej głowie, zmieni i ich podejście.

I po piąte – zatroszcz się o siebie zarabiając.

Gdy Ty będziesz wyspana, najedzona i zrelaksowana, wspomożesz zdecydowanie większą ilość osób i bardziej skutecznie. Bez Ciebie ta impreza się nie odbędzie! Po prostu!

Historia 3. Nigdy nie ma wystarczająco dużo pieniędzy.

Ciągłe wrażenie, że cel finansowy jeszcze przed Tobą. Poczucie, że pieniądze to ograniczony zasób i trzeba się o nie bardzo troszczyć.  Lub uczucie krótkiej satysfakcji po ich zarabianiu, która szybko ustępuje dalszemu planowaniu. Znasz któreś z tych odczuć?

Prawda jest taka, że pieniądze zawsze można zarobić. Kiedyś bliska osoba powiedziała mi, że pieniądze naprawdę leżą na ulicy i tylko kreatywność dzieli nas od sięgania po nie garściami. W zależności od Twojego podejścia do pieniędzy, są dwie strony tego medalu.

Z jednej, taka wizja ciągle kusi. Żeby zrobić kolejną i kolejną rzecz, aby mieć chociaż odrobinę więcej. I tak apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale niekoniecznie przekłada się na większą satysfakcję z życia.

Gonienie króliczka przestaje bawić, a zaczyna męczyć i budować poczucie niespełnienia. Brak zatrzymania i docenienia swoich działań sprawia, że nie potrafimy celebrować chwili. A jest ich całe mnóstwo!

Jeżeli ciągle biegniesz po kolejny finansowy cel – usiądź i pomyśl, co miłego możesz zrobić już teraz bez pieniędzy. Zaplanuj małą fiestę po zrealizowaniu celu. Szczerze doceń i nagródź siebie. Zobacz jak wiele już masz i jak niewiele lub wcale! do szczęścia Ci teraz (nie)potrzeba.

Druga strona medalu to ta, gdzie wizja pieniędzy leżących na ulicy może być lekiem na Twoje oszczędnościowe bolączki. Jeżeli żyjesz w lęku lub ciągłej kontroli poziomu Twoich finansów, dodatkowo nie pozwalając sobie na wiele wydatków i realizację Twoich marzeń, odetchnij spokojnie. Zawsze możesz mieć więcej.

Wystarczy, że otworzysz umysł na pojawiające się szanse pomnożenia pieniędzy. Na możliwości, których być może teraz nie dostrzegasz z powodu zbytniego skupiania się na gromadzeniu lub niechęci do inwestowania. Pamiętaj, że to nie pieniądze ograniczają, ale pogląd na nie. Masz w sobie wystarczającą sprawczość, aby z szacunkiem i skutecznie je pomnażać. Wyjdź na moment z trybu obawy i wskocz w tryb działania z pytaniem „co mogę zrobić, aby mieć ich więcej i czuć większą finansową wolność?”. Jestem pewna, że naprawdę wiele!

A może happy end?

Jak widzisz, relacja z pieniędzmi i sposób myślenia o nich, bezpośrednio wpływają na to, co w portfelu słychać.  Czasami zamiast zmuszać siebie do wciśnięcia się w kolejną metodę zarządzania nimi (albo czasem, żeby mieć go więcej na zarabianie) może warto wsłuchać się w historie w swojej głowie. Powtarzane od lat, z babci, prababci, znajomych i mediów. I zaopiekować nimi. Sprawdzić na ile Ci służą i czy w ogóle są prawdziwe. Jeżeli nie, rozpuścić i odpuścić tworząc miejsce na wspierające i zapełniające Twoje konto. Bo czy nie miło by było wierzyć, że możesz zarabiać tyle ile chcesz, robiąc to, w czym naprawdę jesteś dobra? Tego Ci dzisiaj życzę!

MIEĆ CZAS I FIRMĘ? TO MOŻLIWE!
Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatny WORKBOOK, dzięki któremu postawisz swoje pierwsze solidne kroki w kierunku większej ilości czasu dla siebie.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
PORZĄDKOWANIE ZADAŃ
Zapisz się na newsletter i otrzymaj PDF, który na jednej stronie przeprowadzi Cię przez proces porządkowania zadań.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
POTWIERDŹ E-MAIL
Sprawdź proszę pocztę i potwierdź maila, klikając w wysłany link. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony z plikiem PDF.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
Jeżeli go nie widzisz, sprawdź SPAM - mógł tam trafić przez pomyłkę.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ MACIERZY IDEI, aby uporządkować swoje pomysły i wybrać te najpotrzebniejsze właśnie teraz!
Fantastycznie! Email
z linkiem już do Ciebie leci!
Jeżeli nie znajdziesz wiadomości w swojej skrzynce to zajrzyj do folderu SPAM - być może tam wylądował.
Pobierz darmową listę narzędzi
Zapisz się na listę i pobierz listę narzędzi do automatyzacji i rozwijania firmy wraz z praktycznym opisem, której sama używam!
Hurra, bezpłatne narzędzie za chwilkę będzie w Twoich rękach!
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ DIAGNOSTYKI FIRMY, aby sprawdzić na ile dokładnie Twoja firma jest dopasowana do Ciebie.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz LISTĘ 18 PRZEKONAŃ I UNIWERSALNĄ METODĘ ICH ZMIANY, aby Twoja firma mogła się sprawnie rozwijać w zgodzie z Tobą!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz ARKUSZ TWORZENIA MODELU OFEROWANIA , aby nadać konkretna strukturę Twojej ofercie i przyciągnąć prawdziwych klientów!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz narzędzie do UPORZĄDKOWANIA ZADAŃ WŁAŚCICIELKI, aby wiedzieć, czym naprawdę masz się zająć we własnej firmie teraz!
ZNAJDŹ KLIENTA IDEALNEGO I DOPASUJ DO NIEGO OFERTĘ
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
3-MINUTOWA DIAGNOSTYKA TWOJEJ FIRMY
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
ZAMKNIĘCIE FIRMY - KIEDY POWIEDZIEĆ SOBIE DOŚĆ?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NOTATKI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
KLAROWNEJ WYCENY TWOJEGO CZASU
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ ARKUSZ DO OBLICZENIA
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
UPORZĄDKUJ FIRMĘ W 5 DNI!
ZAPISZ SIĘ NA WYZWANIE I KROK PO KROKU
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
  • zdiagnozujesz obszary, które działają, a które są do poprawienia
  • określisz komu konkretnie służy Twoja firma i jak docierać do właściwych klientów
  • jasno określisz cel biznesowy, aby pracować sprawniej i efektywniej
Przekonania blokujące rozwój firmy i jak sobie z nimi poradzić
Zapisz się na listę i zarezerwuj miejsce na webinar
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
STWÓRZ KLAROWNE GRANICE - SPECJALNE NARZĘDZIE
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
21 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PRACUJĄC MNIEJ
POBIERZ CHECKLISTĘ Z OPISEM
Twój adres jest tutaj bezpieczny.
JAK DOPASOWAĆ MODEL FIRMY DO SIEBIE?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ PRAKTYCZNE NOTATKI PDF Z LINKAMI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.