6 porządnych lekcji prowadzenia własnej firmy

810 450 Wolna we własnej firmie

Półtora tygodnia temu dostałam porządną lekcję biznesu… na meczu siatkówki. Obserwowałam zawziętą rywalizację, nerwowe zachowania i wybuchy radości. A to wszystko w ramach meczu towarzyskiego. No, no – pomyślałam – gdybym tak prowadziła biznes, to byłabym o wiele dalej, niż teraz śmiem marzyć. Oto 6 porządnych lekcji prowadzenia własnej firmy, które otrzymałam od siatkarek.

1️⃣ lekcja: Tylko współdziałając można osiągnąć spektakularny sukces.

Czy wyobrażasz sobie najlepszą siatkarkę bez odpowiedniej opieki fizjoterapeuty? Ile sezonów byłaby w stanie grać? No i co znaczy jedna zawodniczka, bez reszty towarzyszek?

W pojedynkę można dojść gdzieś szybciej, ale wspólnie zdecydowanie dalej. Ciekawa jestem jak Ty reagowałaś, ale ja mnóstwo razy denerwowałam się podczas współpracy z innymi ludźmi. Gdy nadchodził moment: “tak, chcę to zrobić!” często zabierałam się za wszystko sama. Sama szybciej i lepiej napiszę tekst, obsłużę klienta, przygotuję ofertę, zrobię wykład. Te tłumaczenia, co, gdzie i jak doprowadzały mnie do szewskiej pasji. Podobnie było z oczekiwaniem na rezultat, w końcu nie wszyscy mieli czas “w tym momencie”.

Przyszedł jednak dzień, w którym moją wewnętrzną Zosię Samosię, pokonała Przedsiębiorczyni Cierpiąca. Moje moce przerobowe się wyczerpały, podobnie jak czas i kreatywność. Jeżeli moja firma miała się rozwijać dalej, to tylko dzięki współpracy z innymi osobami. Wciąż jestem przy tej myśli i testuję wiele nowych rozwiązań. Usprawniam, modyfikuję i zmieniam – wszystko po to, żeby zbudować taką drużynę o jakiej marzę.

2️⃣ lekcja: Gdy masz radość z wykonywania swojej pracy, znika nadmierna presja, a zastępuje ją całkowite zaangażowanie, dające najlepsze rezultaty.

Okej, nie wierzę w stwierdzenia, że zarabianie na pasji to nieprzepracowanie ani jednego dnia w życiu. Ani te, że jeżeli robisz to co lubisz, to każdy dzień jest czystą radością. Umówmy się, życie to nie tylko robienie miłych rzeczy, dzięki którym pieniądze płynące strumieniami pomagają realizować marzenia będące w 100% zależne od nas. Niemniej jednak w prowadzeniu firmy można odnaleźć i flow, i ekscytację i wspomnianą radość. Chodzi o to, żeby robić jak najwięcej tego, co Ci je wywołuje. W moim przypadku odkryłam, że to co mnie kręci niezależnie od prowadzonej działalności to m.in. tworzenie i wprowadzanie nowych usług. Jest też coś co świetnie wpływa na moje flow i radość z wykonywanych zadań. To… odpowiednie panowanie według zmodyfikowanych przeze mnie metodologii. Tak, kiedy widzę rano, jaki jest plan minimum, od razu z większą pewnością i chęcią przystępuje do działania. Zgadza się, kręci mnie postawienie ptaszka i okrzyk “check!”.

Jak to jest w siatkówce? Zawodniczki, które czują radość z gry i rywalizacji, rzadziej odczuwają przemęczenie lub zniechęcenie po przegranym meczu. Wiedzą, że dały z siebie wszystko i to się liczy.

3️⃣ “Jesteś tak dobry jak najsłabsze ogniwo w Twojej drużynie” mawiają trenerzy. Wspierając inne osoby z Twojego zespołu zyskujesz na tym wielokrotnie.

Gdy jedna z siatkarek popełni błąd, reszta wpiera ją i oklaskuje. To powoduje, że frustracja zawodniczki znika i ustępuje miejsca jeszcze większej chęci do dobrej gry. Cała drużyna ma szansę na kolejny punkt.

W prowadzeniu własnej firmy, niezależnie od tego, czy prowadzisz ją sama czy z zespołem, zawsze otaczają Cię ludzie. Może zabrzmię górnolotnie, ale wspieranie innych zawsze przyczynia się do zmiany na lepsze. Twoją drużyną może być księgowa, grafik, współpracownik, partner lub lokalna społeczność. Czasami niewielka pomoc tj. podpowiedź, dodanie otuchy czy pochwalenie, pogłębia relacje i sprawia, że chcemy sobie nawzajem służyć jeszcze lepiej. Ale uwaga! Nie chodzi o wspieranie za wszelką cenę! Księgowa często się myli, pracownik bywa opryskliwy, partner nie rozlicza w zgodzie z umową? Są sytuacje i ludzie, którzy mogą ściągnąć Twój biznes w dół, mimo rozmów i deklarowanych prób zmiany. To jest moment, w którym warto pochylić się poważnie nad cytowanym powiedzeniem i zdecydować co dalej. Mówienie “do widzenia” być może nie jest Twoim ulubionym zajęciem, ale spójrzmy prawdzie biznesowej w oczy. To Twoja firma i Twoje warunki.

4️⃣Przegrana to niepożądany rezultat, ale wzbogaca Cię w wiedzę o elementy do poprawienia.

Po każdym meczu – przegranym lub zwycięskim, następuje odprawa. To moment docenienia mocnych elementów i czas na przedyskutowanie sposobów poprawienia tych słabszych.

Ah jak ja czasami się lubię poddać po pierwszej próbie! Szukam wymówek, że przecież mam dowód, że to nie działa, że ta droga nie dla mnie i czas zacząć coś nowego. Nigdy nie poddawaj się bez zrobionej analizy tego, co było dobre, a co należy poprawić! Możesz po porażce (nazywanej przez mnie niepożądanym rezultatem) zrobić, co Ci się żywnie podoba, ale wykorzystaj potencjał własnego doświadczenia! Odpowiedz na jedno proste pytanie: jakie niektóre czynności następnym razem mogłabym zrobić inaczej? Bum! Właśnie otrzymałaś jeden ze składników receptury na sukces i spełnienie.

5️⃣ Jeżeli nie chcesz pobrudzić sobie dłoni to zostań w domu i marz o sukcesie dalej. Marzenia spełnia się działając, czasami w mało komfortowych warunkach.

W siatkówce bywa, że to dosłownie pot, kurz i łzy. Zawodniczki trenują regularnie i intensywnie, a na boisku nie boją się rzucić po piłkę. Wiedzą jednak, że po medale, o które grają, nie idzie się po płatkach róż.

Patrz przedostatnie zdanie w punkcie 3 i pierwsze słowo w punkcie 4. To się po prostu dzieje podczas prowadzenia własnej firmy. Jeżeli znasz osobę, która ma biznes od co najmniej kilku lat i mówi, że każde decyzje to przyjemność, a niepożądany rezultat nie pojawił się nigdy, to daj mi do niej kontakt proszę! Chętnie zaczerpnę odrobiny mądrości i inspiracji. Ja mimo znajomości kilkudziesięciu naprawdę dobrze prosperujących przedsiębiorców nie dam Ci ani jednego namiaru. Trudne decyzje i błędy popełnił każdy. Wszyscy jednak wiedzieli gdzie i po co idą. Podjęli wyzwanie i… grają o kolejne medale na swoich rynkach.

6️⃣ Doceniaj najmniejszy sukces!

Po każdym zdobyciu punktu zawodniczki przybijają sobie piątki. Robią to również, gdy stracą punkt. Bo to jest siła drużyny!

A Ty jak doceniasz siebie za energię, którą wkładasz we własną firmę każdego dnia niezależnie od rezultatu?

 

Podaj proszę dalej, jeżeli podoba Ci się to, czego nauczyły mnie siatkarki! Może 6 porządnych lekcji prowadzenia własnej firmy przyda się innym przedsiębiorczym kobietom?
MIEĆ CZAS I FIRMĘ? TO MOŻLIWE!
Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatny WORKBOOK, dzięki któremu postawisz swoje pierwsze solidne kroki w kierunku większej ilości czasu dla siebie.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
PORZĄDKOWANIE ZADAŃ
Zapisz się na newsletter i otrzymaj PDF, który na jednej stronie przeprowadzi Cię przez proces porządkowania zadań.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
POTWIERDŹ E-MAIL
Sprawdź proszę pocztę i potwierdź maila, klikając w wysłany link. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony z plikiem PDF.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
Jeżeli go nie widzisz, sprawdź SPAM - mógł tam trafić przez pomyłkę.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ MACIERZY IDEI, aby uporządkować swoje pomysły i wybrać te najpotrzebniejsze właśnie teraz!
Fantastycznie! Email
z linkiem już do Ciebie leci!
Jeżeli nie znajdziesz wiadomości w swojej skrzynce to zajrzyj do folderu SPAM - być może tam wylądował.
Pobierz darmową listę narzędzi
Zapisz się na listę i pobierz listę narzędzi do automatyzacji i rozwijania firmy wraz z praktycznym opisem, której sama używam!
Hurra, bezpłatne narzędzie za chwilkę będzie w Twoich rękach!
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ DIAGNOSTYKI FIRMY, aby sprawdzić na ile dokładnie Twoja firma jest dopasowana do Ciebie.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz LISTĘ 18 PRZEKONAŃ I UNIWERSALNĄ METODĘ ICH ZMIANY, aby Twoja firma mogła się sprawnie rozwijać w zgodzie z Tobą!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz ARKUSZ TWORZENIA MODELU OFEROWANIA , aby nadać konkretna strukturę Twojej ofercie i przyciągnąć prawdziwych klientów!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz narzędzie do UPORZĄDKOWANIA ZADAŃ WŁAŚCICIELKI, aby wiedzieć, czym naprawdę masz się zająć we własnej firmie teraz!
ZNAJDŹ KLIENTA IDEALNEGO I DOPASUJ DO NIEGO OFERTĘ
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
3-MINUTOWA DIAGNOSTYKA TWOJEJ FIRMY
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
ZAMKNIĘCIE FIRMY - KIEDY POWIEDZIEĆ SOBIE DOŚĆ?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NOTATKI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
KLAROWNEJ WYCENY TWOJEGO CZASU
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ ARKUSZ DO OBLICZENIA
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
UPORZĄDKUJ FIRMĘ W 5 DNI!
ZAPISZ SIĘ NA WYZWANIE I KROK PO KROKU
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
  • zdiagnozujesz obszary, które działają, a które są do poprawienia
  • określisz komu konkretnie służy Twoja firma i jak docierać do właściwych klientów
  • jasno określisz cel biznesowy, aby pracować sprawniej i efektywniej
Przekonania blokujące rozwój firmy i jak sobie z nimi poradzić
Zapisz się na listę i zarezerwuj miejsce na webinar
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
STWÓRZ KLAROWNE GRANICE - SPECJALNE NARZĘDZIE
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
21 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PRACUJĄC MNIEJ
POBIERZ CHECKLISTĘ Z OPISEM
Twój adres jest tutaj bezpieczny.
JAK DOPASOWAĆ MODEL FIRMY DO SIEBIE?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ PRAKTYCZNE NOTATKI PDF Z LINKAMI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.