Czy naprawdę jesteś właścicielką we własnej firmie?

810 450 Wolna we własnej firmie

Mieć firmę to być jej właścicielką i tworzyć ją. Tak to rozumiem teraz. Mieć firmę to znaczy pracować w niej. Tak rozumiałam to kilka lat temu. A Ty jak widzisz posiadanie własnej firmy?

Początki prowadzenia firmy są intensywne, a działania przynoszące niewłaściwe rezultaty, niemal naturalne. Pewnych rzeczy po prostu nie da się nauczyć inaczej niż przez doświadczenie. Pierwsze miesiące to weryfikowanie własnych wizji oraz sprawdzanie, na ile są realne i odpowiadające oczekiwaniom klientów. To równie często samotny czas i przecieranie szklaków. Wszystko byłoby dobrze, gdyby ten okres ulegał zakończeniu, jak to przy początkach ma miejsce. Część osób jednak pozostaje w tej fazie, chociażby mentalnie i skacząc od zadania do zadania zapomina, o co w tym całym prowadzeniu firmy naprawdę chodzi.

 

Samozatrudniona czy właścicielka firmy?

Rozróżnijmy dwa pojęcia, które świetnie porządkują istotę poruszanego tematu. Granica między nimi jest umowna, jednak ukazują dużą różnicę w nastawieniu mentalnym. Prowadząc działalność gospodarczą możesz mieć dwa cele: samozatrudnienie lub budowanie firmy.

Samozatrudnienie jest tworzeniem miejsca pracy dla siebie. Ty kreujesz pomysł, przestrzeń, w której pracujesz i Ty obsługujesz klientów. Sama sobie jesteś szefem, zlecasz zadnia i pozwalasz na urlop. Głównym celem jest w tym przypadku wykonanie działań związanych z dostarczaniem produktów lub usług. Inaczej mówiąc celem jest zarabianie przez wykonywanie konkretnego zawodu, tyle, że bez etatu.

Bycie właścicielką firmy to budowanie struktury i sprawowanie opieki nad nią. Na początku Ty kreujesz pomysł i przestrzeń do pracy. Z czasem jednak nawiązujesz współpracę z innymi osobami lub tak budujesz proces dostarczania produktów lub usług, abyś mogła skupić się na zadaniach właścicielki. Twoim celem jest obserwacja zmian w otoczeniu, reagowanie na nie, czuwanie nad odpowiednią komunikacją i promocją, dbanie o zwiększenie przychodu i ciągły rozwój. Krótko mówiąc zarabiasz poprzez prowadzenie dobrze prosperującej działalności.

Czy któraś z opcji jest lepsza? Absolutnie nie! To Ty decydujesz, w jakim układzie czujesz się najlepiej i gdzie jest optimum. Każde z rozwiązań ma plusy i minusy. Zwróć jednak uwagę, że według statystyk około 65% firm upada po 5 roku działania (dane z bankier.pl). Śmiem twierdzić, że jedną z przyczyn jest brak odpowiedniej ilości czasu poświęconego rozwojowi przez właściciela. Świat się zmienia i potrzeby ludzi również. W zapędzeniu zadaniami związanymi z obsługą klientów łatwo przegapić zmieniające się trendy lub potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań.

Poza tym, samozatrudnienie niesie pewne niebezpieczeństwo związane z Twoją nieobecnością. Praca na etacie zapewnia stały dopływ gotówki, ale bycie przedsiębiorcą już nie. To duża odpowiedzialność i w naszym kraju pewne ryzyko. Warto zatem zastanowić się, czy zmiana z pracownicy we właścicielkę nie jest grą wartą świeczki.

Jeżeli już teraz zauważasz, że jesteś bardziej pracownikiem niż właścicielką i czujesz, że najwyższy czas to zmienić to…

 

Zobacz gwiazdę

Kluczowym krokiem jest odpowiedź na pytanie: co ma mi dać moja firma? No właśnie, po co Ci ona? Co chcesz dzięki prowadzeniu firmy osiągnąć? Jakie jest jej kluczowe zadanie w Twoim życiu? Odpowiedzi, które się pojawią będą niczym gwiazda na niebie. Pomogą wyznaczyć Ci kierunek zmian i przypominać o nadrzędnym celu. Bez wizji tego, na ile i jak chciałabyś, aby Twoja firma służyła Twojemu życiu, nie będziesz wiedziała jakie kroki potrzebujesz wykonać, aby się tam znaleźć. Pozwól sobie zatem na odrobinę szaleństwa i wyobraź, jak mogłoby wyglądać Twoje życie, gdybyś mogła je poukładać dokładnie jak chcesz. Gdy to zrobisz to czas na…

 

Decyzja – wóz albo przewóz

Wydawałoby się, że skoro chcesz zostać właścicielką firmy to decyzja o tym, że nią będziesz została podjęta. Tutaj jednak na wiele z nas czeka niebezpieczeństwo w postaci lęków i przekonań. A co będzie, jak zmiana się nie uda? Jak poradzisz sobie z nowymi wyzwaniami? Jak zareagują klienci? Gdzie znajdziesz właściwe osoby do współpracy?

Słyszałam te pytania wiele razy. Myślisz o wejściu w nowy etap i naturalnym jest, że rodzą się wątpliwości. Część z nich jest jednak zupełnie nieuzasadniona. O niezdrowych przekonaniach i metodach na nie pisałam tutaj. Przeczytaj artykuł koniecznie, a następnie po prostu podejmij decyzję. Powiedz głośno „Jestem gotowa na kolejny krok. Jestem właścicielką mojej firmy!”. Piszę na serio, chociaż może brzmi to poradnikowo. Wypowiedzenie pragnienia na głos, usłyszenie tonu i energii głosu jest świetnym parametrem do sprawdzenia. Wsłuchaj się w to, jak wypowiadasz te słowa. Brzmisz jak przekonana i gotowa do działania? Nie? Powiedz to jeszcze raz i wydobądź to z głębi siebie!

Podjęłaś decyzję? Gratuluję. Jesteś gotowa na kolejny mały krok. Uporządkujmy nieco Twoje zadania w firmie. W tym celu przygotowałam dla Ciebie specjalny PDF. Dzięki niemu sprawdzisz, którymi obszarami powinnaś się zająć teraz, a które warto oddelegować, abyś w pełni mogła się skupić na rozwijaniu firmy i zarabianiu na niej. Gotowa? Pobierz pliki klikając w baner poniżej!

 

obowiązki właściciela firmy

MIEĆ CZAS I FIRMĘ? TO MOŻLIWE!
Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatny WORKBOOK, dzięki któremu postawisz swoje pierwsze solidne kroki w kierunku większej ilości czasu dla siebie.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
PORZĄDKOWANIE ZADAŃ
Zapisz się na newsletter i otrzymaj PDF, który na jednej stronie przeprowadzi Cię przez proces porządkowania zadań.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
POTWIERDŹ E-MAIL
Sprawdź proszę pocztę i potwierdź maila, klikając w wysłany link. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony z plikiem PDF.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
Jeżeli go nie widzisz, sprawdź SPAM - mógł tam trafić przez pomyłkę.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ MACIERZY IDEI, aby uporządkować swoje pomysły i wybrać te najpotrzebniejsze właśnie teraz!
Fantastycznie! Email
z linkiem już do Ciebie leci!
Jeżeli nie znajdziesz wiadomości w swojej skrzynce to zajrzyj do folderu SPAM - być może tam wylądował.
Pobierz darmową listę narzędzi
Zapisz się na listę i pobierz listę narzędzi do automatyzacji i rozwijania firmy wraz z praktycznym opisem, której sama używam!
Hurra, bezpłatne narzędzie za chwilkę będzie w Twoich rękach!
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ DIAGNOSTYKI FIRMY, aby sprawdzić na ile dokładnie Twoja firma jest dopasowana do Ciebie.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz LISTĘ 18 PRZEKONAŃ I UNIWERSALNĄ METODĘ ICH ZMIANY, aby Twoja firma mogła się sprawnie rozwijać w zgodzie z Tobą!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz ARKUSZ TWORZENIA MODELU OFEROWANIA , aby nadać konkretna strukturę Twojej ofercie i przyciągnąć prawdziwych klientów!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz narzędzie do UPORZĄDKOWANIA ZADAŃ WŁAŚCICIELKI, aby wiedzieć, czym naprawdę masz się zająć we własnej firmie teraz!
ZNAJDŹ KLIENTA IDEALNEGO I DOPASUJ DO NIEGO OFERTĘ
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
3-MINUTOWA DIAGNOSTYKA TWOJEJ FIRMY
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
ZAMKNIĘCIE FIRMY - KIEDY POWIEDZIEĆ SOBIE DOŚĆ?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NOTATKI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
KLAROWNEJ WYCENY TWOJEGO CZASU
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ ARKUSZ DO OBLICZENIA
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
UPORZĄDKUJ FIRMĘ W 5 DNI!
ZAPISZ SIĘ NA WYZWANIE I KROK PO KROKU
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
  • zdiagnozujesz obszary, które działają, a które są do poprawienia
  • określisz komu konkretnie służy Twoja firma i jak docierać do właściwych klientów
  • jasno określisz cel biznesowy, aby pracować sprawniej i efektywniej
Przekonania blokujące rozwój firmy i jak sobie z nimi poradzić
Zapisz się na listę i zarezerwuj miejsce na webinar
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
STWÓRZ KLAROWNE GRANICE - SPECJALNE NARZĘDZIE
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
21 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PRACUJĄC MNIEJ
POBIERZ CHECKLISTĘ Z OPISEM
Twój adres jest tutaj bezpieczny.
JAK DOPASOWAĆ MODEL FIRMY DO SIEBIE?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ PRAKTYCZNE NOTATKI PDF Z LINKAMI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.