jak pogodzić obowiązki z prowadzeniem firmy Wolna we Własnej Firmie

Jak pogodzić obowiązki z prowadzeniem firmy?

940 492 Empres

Jak pogodzić obowiązki z prowadzeniem firmy (bo o czasie dla siebie to już nie marzę)?

WOLNA WE WŁASNEJ FIRMIE SHOW – odc. 4

Moja droga, dzisiaj bardzo konkretny temat. Temat, o który jestem pytana bardzo często. Dzisiejszy odcinek sponsoruje pytanie jednej z czytelniczek mojego newslettera. Otóż, zapytała mnie bardzo konkretnie: Dorota, jak pogodzić obowiązki, które mam w domu, z prowadzeniem własnej firmy? O czasie dla siebie to już w ogóle nie marzę, bo to jest w sferze dalekiej, dalekiej przyszłości.

To temat, który jest mi niezwykle bliski, bo jak wiecie temat wolności jest dla mnie niezwykle ważny. Bardzo mocno łączy się z czasem i z tym, jak pogodzić życie osobiste z własną firmą. Na co dzień właśnie tym się zajmuję – pomagam dopasować firmę do stylu życia, a nie na odwrót.

Jak połączyć obowiązki z życiem biznesowym?

Zacznę od tego, że własna firma to fantastyczne narzędzie do tego, aby zacząć się rozwijać. To też przyczynek do tego, żeby zacząć myśleć o własnym rozwoju, bo kiedy prowadzimy własną firmę, okazuje się, że potrzebujemy skonfrontować się z wieloma tematami. Na przykład potrzebujemy nagle postawić granicę, gdy nagle klient wchodzić nam na głowę. Czasami okazuje się, że mamy mnóstwo rzeczy ciekawych do przekazania, mamy cudowną wizję naszej biznesu, ale biznes nie działa bez względu na to, ile byśmy w niego wkładały pracy.

Zaczynamy się temu przyglądać i odkrywać, że pewne rzeczy są do zmiany i przepracowania w nas samych. I dopiero, kiedy zostaną faktycznie dotknięte i zaopiekowane sprawią, że będziemy mogły z własnym biznesem pójść dalej.

Dla mnie biznes to ogromna lekcja życia. Oczywiście, nasz rozwój może się zacząć w dowolnym momencie, natomiast jeżeli czujesz, że firma jest czymś, co Cię  nieco ogranicza to być może to jest sygnał, że czas pomyśleć o rozwoju. Co mam konkretnie na myśli? Z czym tak naprawdę się konfrontujemy prowadząc własną firmę?

Archetyp Matki Polki

Moja droga, spójrzmy na tę kwestię zupełnie szczerze. W wielu z nas jest zakorzeniony bardzo silny archetyp Matki Polki, niezależnie od tego, czy masz dzieci, czy nie. Obserwując to, co się działo w poprzednich pokoleniach, z naszymi mamami i babciami, można stwierdzić, że dziedziczymy ogromną chęć pomagania innym osobom.

Dodatkowo, mamy taką tendencję, żeby zostawiać siebie z tyłu. Myślimy:

Ja to sobie wypłacę pieniądze na samym końcu. Czas dla siebie? Najpierw moja rodzina, potem moi klienci i potem dopiero ja. Ja mogę na tym wyjść na zero, a nawet i stracić, byleby mój klient był zadowolony.

Tak bardzo często objawia się Archetyp Matki Polki we własnym biznesie. Bardzo często łączy się z  Archetypem Finansowym Karmicielki, ale to nie jest tak, że tylko Karmicielki go mają.

Śmiem twierdzić, że większość z nas ma troszeczkę do przepracowania z tego Archetypu. Trochę chcemy zbawić świat, trochę go przytulić i zaopiekować się nim, co powoduje, że nie zawsze zarabiamy i mamy czas. Zdarza się, że mamy jedno, a nie mamy drugiego. To podejście, które sprawia, że zawsze najpierw myślę o innych osobach. O tym, co trzeba dla nich zrobić i jak ich wesprzeć – finansowo lub czasowo.

Tutaj przychodzi na pomoc słynna maska tlenowa. Gdy lecisz samolotem, stewardessy zawsze podkreślają, że podróżując z dzieckiem, najpierw nałóż maskę tlenową sobie. Jeżeli na początku zadbasz o siebie i zabezpieczysz siebie na tyle, na ile oczywiście możesz w danym momencie, to zawsze procentuje to większą ilością czasu, energii, większym potencjałem i po prostu większymi możliwościami.

Postaw siebie na pierwszym miejscu

Często szukamy czasu na siłę. Chcemy dobić do naszej doby kolejną godzinę, albo zarzucamy sobie samym, że jesteśmy nieodpowiednio zorganizowane. Dociskamy, staramy się jeszcze coś zmieścić, a tymczasem sprawa wygląda zupełnie inaczej. Warto najpierw postawić na siebie.

Często słyszę: Ojejku, Dorota, przecież masz dziecko, wiesz jak to jest, że nie ma tego czasu zupełnie dla siebie. Jeżeli masz poczucie, że brakuje Ci czasu na życie osobiste i prowadzenie firmy to porozmawiamy o micie harmonizowania życia prywatnego i życia biznesowego.

Mit złotego środka

Jeżeli jesteś przedsiębiorczynią i Twoją motywacją nie jest tylko zarobienie pieniędzy to nie wierzę w to, że da się znaleźć taki balans. Nie wierzę w to, że nie myślisz o swojej firmie nawet w czasie wolnym, bo pewnie ten temat po prostu Cię kręci, tak jak to, co robisz. Nie zawsze da się i nie zawsze trzeba odklejać się od tego tematu. Czy zawsze trzeba stawiać jakąś wyraźną granicę? Chyba, że czujesz się tym już przytłoczona i nadmiernie zmęczona.

Pamiętaj o tym, że prowadzenie własnej firmy i równoważenie własnego życia to mit. Mamy różne etapy w swoim życiu prywatnym i w prowadzeniu firmy. Zdarza się, że potrzebujemy skupić się bardziej na jednym albo na drugim. Nigdy nie jest tak, że damy radę poświęcić pół dnia tutaj i pół dnia tam.

Jeżeli startujesz z biznesem albo jesteś w pierwszym roku prowadzenia własnej firmy, to trudno mówić tutaj o jakiejś ogromnej ilości czasu dla siebie i czasie na własne przyjemności, bo wiadomo, że pewne rzeczy muszą po prostu zostać zrobione. Tak funkcjonuje ten świat. Firma musi zacząć funkcjonować na rynku i być bardziej rozpoznawalna. Trzeba się troszeczkę pogłowić, jakich klientów przyciągnąć, jak ich przyciągnąć i tak dalej. A więc na tym pierwszym etapie często ten balans oznacza tyle, że więcej energii wkładamy w prowadzenie własnej firmy.

Potem jest skalowanie, rozwijanie i systematyzowanie pewnych rzeczy.

To moment, w którym możemy już zacząć myśleć o oszczędzaniu czasu. Jednak to też nie jest tak, że nie będzie jakiegoś projektu, gdzie raptownie będziesz musiała wskoczyć na więcej godzin do własnej firmy. Będzie też druga strona tego medalu, czyli taka sytuacja w życiu, gdzie trzeba będzie totalnie wyłączyć się z życia firmowego i pobyć więcej ze swoją rodziną lub z sobą samą.

Dlatego balans to mit. Natomiast samo balansowanie jest prawdą. Balansujemy – trochę tak, trochę tak. Jak coś trzeba skończyć, kończymy, a jak coś wymaga większej uwagi to idziemy w tym kierunku. I to jest normalne. Nie musimy szukać na siłę balansu i jeszcze bardziej eksploatować siebie, tracąc więcej energii na to, żeby znaleźć złoty środek.

W długofalowej perspektywie ważne jest też to, żeby pamiętać o tym, że czas płynie. Płynie i już go nie odzyskamy, więc, jeśli zanurzymy się na 15 lat we własnej firmie, to nasze dzieciaki już wyrosną i nie będziemy mogły tego czasu odtworzyć. I w drugą stronę – jeżeli poświęcimy czas jedynie na życie domowe,to przegapimy pewne szanse, które się pojawiają. Być może pojawią się nowe, ale tamtych już nie odzyskamy. Zatem chodzi o to, żeby w długofalowej perspektywie mieć uważność na to, czy to w naszym życiu jest miejsce na balansowane.

To ty decydujesz

Kolejna rzecz, jeżeli chodzi o równoważenie tych obowiązków z życiem firmowym to fakt, że masz tyle samo czasu ile inni – 24 godziny w dobie. Siedem dni w tygodniu i dwanaście miesięcy w roku. Liczy się to, że to Ty decydujesz ile masz obowiązków. Czasami spotykam się z dyskusjami w Internecie, w trakcie których jedna kobieta opowiada o tym, jak u niej wygląda balansowanie różnymi obowiązkami w życiu prywatnym i zawodowym, a druga mówi: Ale co Ty tam wiesz,  ja mam trójkę dzieci! A potem odzywa się kolejna: A ja mam piątkę!  

Jakie to ma teraz znaczenie? Ważne jest to, żeby zastanowić się nad odpowiednią strategią dla siebie, a nie skupiać się na przerzucaniu się tym, kto ile ma dzieci, kotów i psów. To trwonienie swojej energii nie na to, co trzeba.

Chciałabym to bardzo mocno podkreślić:

to Ty decydujesz ile masz obowiązków.

Nie chcę przez to powiedzieć, że teraz masz po prostu olać wszystko, zamknąć głodne dziecko w domu i nie płacić podatków. To nie o to chodzi. Chodzi o to, aby wybierać mądrze. I teraz, moja droga, bardzo często jest tak, że to, co Ci się wydaje ważne, wcale ważne nie jest. To Ty temu nadajesz ważność.

Spróbuj zapytać swoją znajomą, czy to, co Ty uważasz za ważne, ona też uznałaby za istotne. Ostatnio podzieliłam się z moją znajomą bardzo luźną refleksją o tym, że zawsze myślałam, że bardzo ważnym jest, aby mieć w domu zastawę dla gości, ale do dzisiaj jej nie mam i świetnie funkcjonujemy z jednym zestawem talerzy dla wszystkich. Powiedziała, że absolutnie się z tym nie zgadza, że dla niej bardzo istotne jest, żeby mieć nową, inną zastawę dla gości, bo to coś, dzięki czemu całe spotkanie nabiera innego wymiaru. I co? Ważna jest ta zastawa w domu dla gości czy nie?

To zależy od perspektywy. Ty wybierasz, co jest ważne, ale czasami jest tak, że skupiamy się na rzeczach, które są naprawdę nieistotne. Warto zweryfikować co jakiś czas, czy na pewno jest to wciąż tak samo ważne, jak zakładałyśmy do tej pory. Czy ta wyprasowana koszula jest tak mega istotna i wpływa na moje życie?

Współodpowiedzialność

Współodpowiedzialności świetnie nauczył mnie Jesper Juul. Uwielbiam go czytać. Jego zdaniem współodpowiedzialność to nie jest sam fakt tego, że mama i tata zaopiekują się dzieckiem tak, jak trzeba. Współodpowiedzialność jest wtedy, kiedy mama zna ulubione koleżanki i kolegów swojego dziecka. Wie, jaki jest jego ulubiony sweterek. Współodpowiedzialność jest wtedy, kiedy tato jest zaangażowany tak samo jak mama. I tak jest ze wszystkim, nie tylko z dziećmi, ale również ze współodpowiedzialnością za obowiązki domowe.

Zwróć uwagę na to, czy to pojęcie współodpowiedzialności faktycznie funkcjonuje i czy rzeczywiście musisz mieć tyle obowiązków, jeżeli to jest tak przytłaczające. Poleciłabym Ci wypisanie sobie prostej listy – ile obowiązków mam ja, a ile ma mój partner albo inni współdomownicy. Czy faktycznie można mówić o współodpowiedzialności za różne czynności w tych relacjach?

Nie czekaj, działaj!

Jedna z moich starszych znajomych, powiedziała mi kiedyś tak:

Dorota, jeżeli chcesz wyjechać na romantyczny wyjazd i czekasz kolejny rok aż Twój mąż go zorganizuje, to wiedz, że to się nie wydarzy, bo po pierwsze, on nie wie, że marzysz o romantycznym wyjeździe, a po drugie, może wcale nie chcieć go zorganizować.

Jeżeli chcesz pojechać na romantyczny wyjazd, zorganizuj go sobie sama. Jeżeli czekasz na to, aż ktoś Cię odciąży to czas po prostu zabrać się za to samodzielnie. Zrobić listę rzeczy, w których chcesz zostać odciążona albo w których potrzebujesz pomocy. To lista, która dla wielu kobiet jest bardzo podobna. Jeżeli mają dzieci, to jest to odciążenie w postaci niani. Jeżeli mają na liście sprzątanie to pomóc może wynajęcie pani do sprzątania.

Wiem, że to temat dla części z Was kontrowersyjny, ale ja patrzę na to zupełnie inaczej. Ty zarabiasz, bo realizujesz coś bardzo ważnego i pomagasz swoim klientom, a w tym czasie ktoś zarabia dzięki temu, że masz ten czas na zarabianie.

To wymiana energii pieniądza i doskonałe uzupełnianie siebie nawzajem.

Ty masz więcej energii na rzeczy ważne i ta osoba również ma pieniądze na rzeczy dla niej ważne.

Jeżeli chodzi o wsparcie w biznesie to może nim być asystentka, graficzka czy osoba od stworzenia strony. Wiesz, jak jest. Często nakręcamy się obowiązkami, listą rzeczy do zrobienia i listą rzeczy, którą powinnyśmy umieć zrobić same. Jeżeli zastanawiasz się, jak pogodzić ilość obowiązków, które masz na swojej głowie to zastanowiłabym się najpierw, ile masz tych obowiązków, jakie są to obowiązki i czy na pewno nie da się niczego współdzielić albo oddelegować? Czasami to jest proces, który najpierw trzeba przepracować w głowie.

Jeżeli już zyskasz ten czas dla siebie, to moja droga, zacznij od inwestycji w samą siebie. Pójdź na masaż czy cokolwiek, co Cię relaksuje. Mogą to być jakieś warsztaty rękodzielnicze albo, po prostu, pójście na fitness. To Cię doładuje energetycznie i pozwoli złapać świeżą perspektywę. Oderwać się i odkleić od  starych schematów, które być może ciągle i ciągle powielasz. I w końcu, przełamać schemat ciągłego przeciążania się pracą.

Mikrodbanie o siebie

Moja droga, jeżeli myślisz o obowiązkach i o tym, jak równoważyć życie rodzinne z prowadzeniem własnej firmy, to nie da się tego robić bez czegoś najważniejszego. Czegoś, co najbardziej wpływa na naszą energię – bez dbania o siebie w skali mikro. To codzienne, drobne rytuały, czyli picie wody, kontakt z naturą, drobne aktywności ruchowe, śpiewanie.

Naprawdę, spróbuj tego. Ja nauczyłam się tego przed porodem, traktując śpiewanie jako coś, co przerywa łańcuch stresowy. To coś, co niesamowicie odcina mnie od pewnych rzeczy, zmienia trochę gospodarkę hormonalną i sprawia, że mega się relaksuję w bardzo krótkim czasie. Zresztą to jest coś, co jest bardzo pierwotne. Tak jak chodzenie czy medytacja. Skupianie się na chwilę na sobie samej, na swoim ciele. To coś, co sprawia, że nie musisz myśleć, co jeszcze na Ciebie czeka. Możesz świadomie wybrać co w tym momencie chcesz ze swoimi myślami zrobić.

Jestem ciekawa, jakie są Twoje odczucia i doświadczenia w temacie balansowania pomiędzy pracą a życiem osobistym. Czy czujesz się przytłoczona obowiązkami? Wiem, że to są trochę takie złote rady cioci Dorotki, ale zanim zostałam matką myślałam, że nie mam prawa wygłaszać takich tez. Zostałam matką i nic się nie zmieniło. Dalej uważam, że są pewne zasady funkcjonowania naszego organizmu i kiedy zaczniemy je szanować, wtedy wszystko zacznie się układać. Co nie oznacza, że wszystko musi być po równo i idealnie. Dziękuję Ci za dzisiaj i życzę Ci cudownego dnia.

Obfitości,

DorotaPobierz checklistę 21 praktycznych sposobów, aby pracować mniej a zarabiać więcej: http://bit.ly/2ZDbKfN

 

MIEĆ CZAS I FIRMĘ? TO MOŻLIWE!
Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatny WORKBOOK, dzięki któremu postawisz swoje pierwsze solidne kroki w kierunku większej ilości czasu dla siebie.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
PORZĄDKOWANIE ZADAŃ
Zapisz się na newsletter i otrzymaj PDF, który na jednej stronie przeprowadzi Cię przez proces porządkowania zadań.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
POTWIERDŹ E-MAIL
Sprawdź proszę pocztę i potwierdź maila, klikając w wysłany link. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony z plikiem PDF.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
Jeżeli go nie widzisz, sprawdź SPAM - mógł tam trafić przez pomyłkę.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ MACIERZY IDEI, aby uporządkować swoje pomysły i wybrać te najpotrzebniejsze właśnie teraz!
Fantastycznie! Email
z linkiem już do Ciebie leci!
Jeżeli nie znajdziesz wiadomości w swojej skrzynce to zajrzyj do folderu SPAM - być może tam wylądował.
Pobierz darmową listę narzędzi
Zapisz się na listę i pobierz listę narzędzi do automatyzacji i rozwijania firmy wraz z praktycznym opisem, której sama używam!
Hurra, bezpłatne narzędzie za chwilkę będzie w Twoich rękach!
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ DIAGNOSTYKI FIRMY, aby sprawdzić na ile dokładnie Twoja firma jest dopasowana do Ciebie.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz LISTĘ 18 PRZEKONAŃ I UNIWERSALNĄ METODĘ ICH ZMIANY, aby Twoja firma mogła się sprawnie rozwijać w zgodzie z Tobą!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz ARKUSZ TWORZENIA MODELU OFEROWANIA , aby nadać konkretna strukturę Twojej ofercie i przyciągnąć prawdziwych klientów!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz narzędzie do UPORZĄDKOWANIA ZADAŃ WŁAŚCICIELKI, aby wiedzieć, czym naprawdę masz się zająć we własnej firmie teraz!
ZNAJDŹ KLIENTA IDEALNEGO I DOPASUJ DO NIEGO OFERTĘ
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
3-MINUTOWA DIAGNOSTYKA TWOJEJ FIRMY
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
ZAMKNIĘCIE FIRMY - KIEDY POWIEDZIEĆ SOBIE DOŚĆ?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NOTATKI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
KLAROWNEJ WYCENY TWOJEGO CZASU
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ ARKUSZ DO OBLICZENIA
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
UPORZĄDKUJ FIRMĘ W 5 DNI!
ZAPISZ SIĘ NA WYZWANIE I KROK PO KROKU
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
  • zdiagnozujesz obszary, które działają, a które są do poprawienia
  • określisz komu konkretnie służy Twoja firma i jak docierać do właściwych klientów
  • jasno określisz cel biznesowy, aby pracować sprawniej i efektywniej
Przekonania blokujące rozwój firmy i jak sobie z nimi poradzić
Zapisz się na listę i zarezerwuj miejsce na webinar
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
STWÓRZ KLAROWNE GRANICE - SPECJALNE NARZĘDZIE
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
21 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PRACUJĄC MNIEJ
POBIERZ CHECKLISTĘ Z OPISEM
Twój adres jest tutaj bezpieczny.
JAK DOPASOWAĆ MODEL FIRMY DO SIEBIE?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ PRAKTYCZNE NOTATKI PDF Z LINKAMI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.