Koszmar etatowca… we własnej firmie!

940 627 Wolna we własnej firmie

Zwlekasz się z łóżka wcześnie rano. Powłóczysz nogami do łazienki, a śniadanie jesz w nastroju żałobnym. Wychodzisz z domu z nadzieją, że wrócisz szybko. Spieszysz się do roboty. O tyle dobrze, że nie ma głupiego szefa. Bo… to Ty jesteś właścicielką w tej firmie.

Romantyczne prowadzenie biznesu

Własny biznes w mediach często przywdziewa cukierkowe wdzianka. Wyspana kobieta sukcesu rano przegląda w łóżku książkę, popijając gorącą kawę. Decyduje co chce dzisiaj robić i sama ustala swoje godziny wyjścia na basen. Za oknem nieustannie promienienie tęcza i hasają jednorożce. A na koncie piętrzą się pieniądze.

Jednorożce vs. świat

Tymczasem życie kobiet biznesu potrafi i bywa zupełnie inne. Stresujące terminy, denerwujący klienci, dużo obowiązków, w tym wiele takich, które frajdy nie sprawiają. Wyjścia na jogę w południe ustępują zaplanowanym spotkaniom i realizacji umów. Przed zaśnięciem pojawia się gonitwa myśli, lista niezrealizowanych zadań i strach o kolejne miesiące. A to wszystko w asyście poczucia osamotnienia i odpowiedzialności. Tego nie znajdziesz na Instagramie.

Moja znajoma kilka dni temu śmiała się, że początki firmy przepłakała. Ja wybuchów płaczu doświadczyłam po dwóch latach. Poczucie ciężaru i niewiedza, co z nim zrobić, była ogromna. Najmniej zrozumiałe były dla mnie pełne zachwytu słowa znajomych. Po pierwsze – „kręci się, to chyba dobrze”. Po drugie – „może i masz dużo pracy, ale brak szefa wynagradza wszystko”. Po trzecie – „co to za problem, żeby kogoś zatrudnić”.

Miałam również poczucie ogromnego wstydu. Mieć firmę i się w niej męczyć. To ewidentnie brak umiejętności samoorganizacji i odpowiedniego podejścia do klientów! Może faktycznie powinnam popracować trochę ciężej i „odkuć się” z robotą? Z perspektywy czasu mogę na szczęście krzyknąć: nie, nie, nie i jeszcze raz nie!

Poczucie komfortu we własnej firmie

Po pierwsze – jeżeli masz własną firmę, to masz prawo nie czuć się w niej komfortowo. Być może zakładałaś ją z mniejszą wiedzą, może rzeczywistość okazała się inna, a może Ty zmieniłaś swoją wizję. Cokolwiek Ci w Twojej firmie przeszkadza to jest w porządku.

Porównanie, że to jak nie kochać własnego dziecka, jest absolutnie nieadekwatne! Firma to nie tylko Ty i Twoja misja, ale też struktury, prawo, klienci, lokal. Zmienia się również sytuacja gospodarcza i to wszystko razem sprawia, że czasami prowadzenie firmy zaczyna porządnie męczyć.

Na szczęście to Ty jesteś jej właścicielką i Ty finalnie decydujesz. Najbardziej skrajnym wyjściem jest jej zamknięcie. Na szczęście nie jedynym. Możesz zmienić jej strukturę, organizację, nadać nieco świeżości i uporządkować. Zastanów się podczas spokojnej chwili nad tym, co sprawiłoby, że idąc do pracy poczujesz dreszczyk ekscytacji. Wypisz wszystkie obrazy, słowa i pomysły, które przychodzą Ci do głowy. Wśród nich może kryć się wyjście, którego szukasz. Jeżeli czujesz się z tym zbyt samotnie lub niepewnie, poszukaj wsparcia mentora, doradcy lub coacha. Taka współpraca może być bardzo odświeżająca.

Zmiana kierunku działania

Po drugie – masz prawo zmienić swoje zainteresowania i profil swojej firmy. Czujesz, że temat którym się zajmujesz już się w Tobie wypalił? Straciłaś pasję do robienia ciągle tego samego? Twoje serce niesie Cię w kierunku innym niż do tej pory? Odważ się i powiedz sobie „tak”! Często z poziomu umysłu blokujemy swój rozwój trzymając się kurczowo sprawdzonych rozwiązań. A kto powiedział, że Twoja pierwsza lub druga firma muszą być tymi ostatnimi? Kto powiedział, że można zmieniać miejsca pracy, ale własnej firmy na inny własny biznes już nie? Przemyśl to uważnie, ułóż plan i powoli przejdź do działania.

I naprawdę nieważne co myślą o tym Twoi znajomi lub rodzina.

Ty kontra firma kontra odpoczynek

Po trzecie – [bctt tweet=”masz prawo do odpoczynku, bo nie chodzi o to, aby pracować ciężko, a o to, aby robić to mądrze!” username=”DorotaJS”] We własnej firmie nie masz ustawowego urlopu. To nie oznacza jednak, że masz pracować okrągły rok. Nie, klienci nie odejdą, umowy nie skończą i nie wypadniesz z obiegu. Zregenerowane ciało i wypoczęty umysł to gwarant efektywniejszego działania w firmie. Będąc zmęczona i zmuszając się do jeszcze większego wysiłku podwójnie wykańczasz siebie. Po pierwsze wszystko robisz dwa razy wolniej i cierpisz psychicznie, po drugie kradniesz sobie czas na dłuższy odpoczynek.

Biorąc urlop poinformuj swoich klientów, ustaw autoresponder, pocztę głosową i wyłącz telefon. Twoje biznesowe otoczenie, nawet jeżeli nie przyklaśnie z radością, to zrozumie. Urlop jest naprawdę często stosowanym wyrazem i równie często ludzie stosują go w praktyce. Nie daj sobie wmówić, że Ty możesz poczekać. Jesteś ważna, bo bez Ciebie ta firma nie będzie działać wcale.

I pamiętaj, że masz wspływ na model biznesowy, czyli co, gdzie, jak i do kogo. Mimo tego, jak bardzo nie czułabyś się zależna – to jest prawo, którego nikt CI nie odbierze.

Etat we własnej firmie

Ograniczenia i poczucie frustracji to domena nie tylko etatowców, którzy na swoich tablicach umieszczają okrzyki radości „piątek, piąteczek, piątunio!”. Chcę powiedzieć otwarcie, że bycie właścicielką własnej firmy to również rola pełna pułapek. Wiele ulega zmianie, w tym w Tobie samej i masz prawo czuć się w pewnych sytuacjach niekomfortowo. Masz też prawo to zmieniać i do tego serdecznie zachęcam! Do szukania optymalnych rozwiązań, czasami sięgania po te radykalne, a przede wszystkim do słuchania głosu serca. Nikt tak dobrze nie wskaże Ci kierunku. A kiedy już odbierzesz pierwszy sygnał, podpytaj umysł jak tam dojść. On też ma dużo do zaoferowania, tym bardziej że przeszedł z Tobą całą biznesową drogę.

 

MIEĆ CZAS I FIRMĘ? TO MOŻLIWE!
Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatny WORKBOOK, dzięki któremu postawisz swoje pierwsze solidne kroki w kierunku większej ilości czasu dla siebie.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
PORZĄDKOWANIE ZADAŃ
Zapisz się na newsletter i otrzymaj PDF, który na jednej stronie przeprowadzi Cię przez proces porządkowania zadań.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
POTWIERDŹ E-MAIL
Sprawdź proszę pocztę i potwierdź maila, klikając w wysłany link. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony z plikiem PDF.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
Jeżeli go nie widzisz, sprawdź SPAM - mógł tam trafić przez pomyłkę.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ MACIERZY IDEI, aby uporządkować swoje pomysły i wybrać te najpotrzebniejsze właśnie teraz!
Fantastycznie! Email
z linkiem już do Ciebie leci!
Jeżeli nie znajdziesz wiadomości w swojej skrzynce to zajrzyj do folderu SPAM - być może tam wylądował.
Pobierz darmową listę narzędzi
Zapisz się na listę i pobierz listę narzędzi do automatyzacji i rozwijania firmy wraz z praktycznym opisem, której sama używam!
Hurra, bezpłatne narzędzie za chwilkę będzie w Twoich rękach!
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ DIAGNOSTYKI FIRMY, aby sprawdzić na ile dokładnie Twoja firma jest dopasowana do Ciebie.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz LISTĘ 18 PRZEKONAŃ I UNIWERSALNĄ METODĘ ICH ZMIANY, aby Twoja firma mogła się sprawnie rozwijać w zgodzie z Tobą!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz ARKUSZ TWORZENIA MODELU OFEROWANIA , aby nadać konkretna strukturę Twojej ofercie i przyciągnąć prawdziwych klientów!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz narzędzie do UPORZĄDKOWANIA ZADAŃ WŁAŚCICIELKI, aby wiedzieć, czym naprawdę masz się zająć we własnej firmie teraz!
ZNAJDŹ KLIENTA IDEALNEGO I DOPASUJ DO NIEGO OFERTĘ
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
3-MINUTOWA DIAGNOSTYKA TWOJEJ FIRMY
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
ZAMKNIĘCIE FIRMY - KIEDY POWIEDZIEĆ SOBIE DOŚĆ?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NOTATKI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
KLAROWNEJ WYCENY TWOJEGO CZASU
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ ARKUSZ DO OBLICZENIA
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
UPORZĄDKUJ FIRMĘ W 5 DNI!
ZAPISZ SIĘ NA WYZWANIE I KROK PO KROKU
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
  • zdiagnozujesz obszary, które działają, a które są do poprawienia
  • określisz komu konkretnie służy Twoja firma i jak docierać do właściwych klientów
  • jasno określisz cel biznesowy, aby pracować sprawniej i efektywniej
Przekonania blokujące rozwój firmy i jak sobie z nimi poradzić
Zapisz się na listę i zarezerwuj miejsce na webinar
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
STWÓRZ KLAROWNE GRANICE - SPECJALNE NARZĘDZIE
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
21 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PRACUJĄC MNIEJ
POBIERZ CHECKLISTĘ Z OPISEM
Twój adres jest tutaj bezpieczny.
JAK DOPASOWAĆ MODEL FIRMY DO SIEBIE?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ PRAKTYCZNE NOTATKI PDF Z LINKAMI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.