mit o czasie, nie mam czasu Wolna we Własnej Firmie

Nie mam czasu! Czyli o mitach o czasie, które nas sabotują.

940 492 Empres

“Nie mam czasu!” – Czyli o mitach o czasie, które nas sabotują.

WOLNA WE WŁASNEJ FIRMIE SHOW – odc. 3

Witaj moja droga, dzisiaj porozmawiamy o czasie i mitach, które sabotują Twoje działania. O tych, które powodują, że masz czasu dużo mniej niż powinnaś. Skupimy się też na tych, które powodują, że wierzymy, że trzeba ciężko pracować, żeby zarabiać więcej.

Jestem bardzo ciekawa, jak w ogóle odbierasz czas i czym dla Ciebie jest. Czy jest dla Ciebie luksusem, czy może masz go wystarczająco dużo?

Czas często kojarzy nam się z czymś stałym. Z czymś, co po prostu jest i jest tego ograniczona ilość. Tymczasem Einstein pokazał nam, że czas nie zawsze jest taki sam. Nie płynie w każdym miejscu w tym samym tempie.

Gdyby dwie bliźniaczki mieszkały w tym samym wieżowcu, ale każda z nich na innym piętrze, to okazałoby się, że ta, która mieszka na setnym piętrze starzeje się szybciej, ponieważ im wyżej się znajdujemy, tym czas płynie szybciej.

Ujmuję to, oczywiście, w dużym uproszczeniu, za które przepraszam wszystkich tych, którzy zajmują się fizyką kwantową. Jednak to uproszczenie dobrze ilustruje to, że współcześnie istnieje sporo naukowych doniesień, które podważają schemat naszego myślenia o czasie.

Mit #1: Nie mam czasu

To zdecydowanie jest mit o czasie numer jeden. Prawda jest taka, że to nie jest tak, że my tego czasu nie mamy. Każda z nas ma 24 godziny w dobie, 7 dni w tygodniu i 30 lub 31 dni w miesiącu. Ten czas jest dla nas i jest z nami.

Natomiast to, co się dzieje, to sytuacja, w której nie mamy czasu na wszystko albo na konkretne zadania. Do dzisiaj dźwięczą mi w głowie słowa, które kiedyś usłyszałam:

Gdy pytasz drugą osobę o spotkanie, a ona odpowiada “Nie, nie mam czasu to jest to kulturalna odmowa, ale jednocześnie również najbardziej brutalna z możliwych, bo oznacza “Słuchaj, mam ważniejsze rzeczy do zrobienia niż spotkanie z Tobą”.

Jeżeli mówimy “Nie mam czasu” to oznacza, że wybieramy go po prostu na sprawy, które są dla nas ważniejsze. Uświadomienie sobie, że ten czas naprawdę masz, może dać Ci mnóstwo poczucia sprawczości.

Mit #2: Wszystko jest tak samo ważne

To przekonanie, które towarzyszy szczególnie często kobietom, które prowadzą firmy. Mają wrażenie, że bez zrobienia wpisu na stronę, skontaktowania się z klientem czy stworzenia jakiegoś dokumentu ich firma przestanie funkcjonować. Każda z tych rzeczy staje się niesamowicie ważna, a co gorsza – tak samo ważna. Idąc trochę dalej, to doprowadza je bardzo często do założenia, że wszystko muszą zrobić same.

To mit. To nieprawda, że wszystkie działania, które podejmujemy w ramach naszego biznesu, przynoszą nam takie same rezultaty. Świetnie sprawdza się w tej kwestii metoda, którą poznałam u Toda Hermana: jeżeli uważasz, że wszystko jest ważne to sprawdź ile dana czynność faktycznie generuje pieniędzy czyli, mówiąc dosłownie, ile jest warta. Jeżeli napiszesz coś na Facebooku, to ile to faktycznie generuje przychodu? Jak byś wyceniła tą aktywność?

Jeśli się nad tym zastanowisz to bardzo szybko okaże się, że są działania, które bezpośrednio przynoszą nam rezultaty w postaci pieniędzy i są też inne działania, które co prawda przynoszą pewien dochód, ale dają dużo mniejszą wartość. Gdybyśmy miały naprawdę wybrać coś, co jest naszym priorytetem, to pewnie okazałoby się, że istnieją od nich czynności dużo ważniejsze.

Mało tego, ze względu na to, że część z tych rzeczy nie jest aż tak ważna to nie ma potrzeby, żebyś wykonywała je samodzielnie i spokojnie można je zlecić komuś innemu. Znasz pewnie też zasadę Pareto, według której 80% rezultatów jest generowanych przez 20% działań? Oczywiście ta zasada może być modyfikowana, ale daje do myślenia. Warto sprawdzić, co jest Twoimi dwudziestoma procentami.

Mit #3: Wielozadaniowość

Być może słyszałaś już o tym, że człowiek ma taką podzielność uwagi, która sprawia, że może robić w tym samym momencie kilka rzeczy. Wyliczono statystycznie, że myślimy o czterech tysiącach spraw każdego dnia. To sprawia, że mamy ogromną pokusę, żeby co chwila zajmować się nowymi rzeczami, bo co rusz wpada nam coś do głowy.

I co często robimy? Przełączamy się na kolejne zadanie. Robimy coś i w trakcie tego… Pyk! I już jesteśmy w kolejnym zadaniu. Jestem w trakcie odpisywania na maila, ale sprawdziłam Facebooka. Robię ofertę dla klienta, ale w międzyczasie odbieram jeszcze telefon, który do mnie zadzwonił.

Udowodniono, że na przełączanie się między zadaniami tracimy aż do 25% naszego czasu czyli aż jedną czwartą! Nawet, jeśli wydaje się, że jest to błahostka taka jak odebranie telefonu w trakcie robienia innej rzeczy, to może nam to odebrać część czasu na zupełnie nieproduktywne przestawianie się z zadania na zadanie. Tak po prostu działa nasz umysł.

To są dwie minuty w ciągu dnia, godziny w ciągu tygodnia i miesiące w skali kilku lat. Jak widzisz, to nieprawda, że nie mamy czasu. Po prostu niewłaściwie tym czasem zarządzamy.

Mit #4: Brak czasu to brak dyscypliny

Jak to jest z tą dyscypliną? Dyscyplina, owszem, jest potrzebna i czasami naprawdę jej potrzebujemy do tego, żeby jakiś nawyk się w nas utrwalił. Jednak to nie jest tak, że potrzebujemy być zdyscyplinowane cały czas. Bardzo często od moich klientek słyszę:

Brakuje mi dyscypliny

Jestem niezdyscyplinowana

Mam chaos, w końcu powinnam to wszystko uporządkować

Oczywiście, pod tym kryje się mnóstwo innych działań i przeważnie takie przekonanie okazuje się  nieprawdą, gdy popatrzymy na listę zadań, jaką ta osoba ogarnia. Jednak prawdą jest to, że potrzebujemy dyscypliny tylko do tego, żeby wprowadzać nawyk. W dalszej drodze korzystania z czasu, prowadzą nas nasze nawyki, nie samodyscyplina.

Znalazłam piękny cytat, który pasuje do tego mitu:

Sukces polega na robieniu wszystkiego, co właściwie.

A nie robieniu właściwie wszystkiego.

A więc nie chodzi o to, żeby się dyscyplinować, żeby ogarnąć wszystkie rzeczy świata. Chodzi o to, żeby wprowadzić właściwe nawyki i skupiać się na rzeczach priorytetowych.

Nadmierna samodyscyplina często prowadzi ciągłych pretensji do samej siebie. Do ciągłego poprawiania siebie. Pomyśl o tym szerzej – każdego dnia mamy pewną pulę zasobów psychoenergetycznych. Nasza ilość energii regeneruje się w nocy lub pod wpływem jakichś bardzo relaksujących aktywności.

Jeżeli te zasoby są spożytkowane na codzienne czynności i dodatkowo na ciągłe strofowanie siebie poprzez powtarzanie sobie, że jestem niewystarczająco zdyscyplinowana, że powinnam więcej to… jest ich coraz mniej. Tracimy je na ciągłe boksowanie się z rzeczywistością i biczowanie siebie zamiast na to, co nam służy.

Wierzę w to, że większy luz w głowie to większa efektywność i kreatywność. I to w tym kierunku powinnyśmy iść, pracując nad nawykami jeden po drugim, a nie nad wszystkimi naraz.

Mit #5: Życiowa równowaga

To mit o czasie, który jest mi bardzo bliski. Kiedy go odkryłam pewne rzeczy się we mnie odblokowały. Polega on na tym, że wierzymy w istnienie złotego środka pomiędzy pracą a życiem. W to, że powinnyśmy jakoś podzielić równomiernie czas. Tak, żeby mieć trochę czasu na pracę i trochę na życie osobiste. Że jakoś ta organizacja dnia w świecie jednorożców i tęczy będzie wyglądała tak, że siądziemy, zrobimy swoje zadania, potem będziemy miały czas dla rodziny, a potem na swoje przyjemności i hobby.

Jeżeli prowadzisz własną firmę to wiesz doskonale, są momenty intensywnej pracy i wzmożonego działania. Jest czas, kiedy potrzebujesz poświęcić więcej uwagi swojej firmie i skupić bardziej się na tym, co się teraz w niej dzieje.

To działa też w drugą stronę – czasami w życiu osobistym dzieje się tak, że potrzebujesz być w nim bardziej niż w działaniach związanych z firmą. Choruje dziecko, masz imprezę z okazji swoich urodzin, spotkania rodzinne albo jedziesz na wakacje.

Spotykając się z koleżanką na kawie, nie powiesz jej przecież: Słuchaj, jeśli ta kawa nam zajmie 30 minut to potrzebuję 30 minut na pracę. Bo staram się zachow balans w życiu.

Zdrowy dystans i akceptacja tego, że czasem poświęcasz więcej czasu na pracę, a czasem na życie prywatne, przywraca nam pewne zasoby psychoenergetyczne, które tracimy na ciągłe biczowanie siebie. Na to, że nie potrafimy znaleźć złotego środka.

Pamiętaj, że czas na nikogo nie czeka.

Są momenty, kiedy trzeba być bardziej w życiu i są momenty, kiedy trzeba chwycić biznesową okazję i ją wykorzystać. Grunt, żeby nie popaść w skrajność, która wygląda tak, że skoro ciągle pracujesz i zaniedbujesz zdrowie albo taką, że już jest po biznesie, bo zajęłam się tylko i wyłącznie swoim życiem osobistym.

Jestem ciekawa, jak Twoje odczucia dotyczące czasu i czy te mity są czymś, co jest Ci bliskie. Czy zdarza się mieć takie poczucie, że trzeba ciężko pracować, żeby zarabiać? Że czas szybko płynie lub, że ciągle go nie ma?

Życzę Ci udanego weekendu. Wypoczywaj, moja droga, regeneruj się i korzystaj z tego wolnego czasu tak jak potraficie najlepiej. Pamiętaj, że potrzebujesz tego, żeby prowadzić własną firmę z większą efektywnością, satysfakcją, radością i z większymi przychodami. Pieniądze nie przychodzą do ludzi umęczonych.

 

Obfitości,

Dorota

Pobierz checklistę 21 praktycznych sposobów, aby pracować mniej a zarabiać więcej: http://bit.ly/2ZDbKfN

MIEĆ CZAS I FIRMĘ? TO MOŻLIWE!
Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatny WORKBOOK, dzięki któremu postawisz swoje pierwsze solidne kroki w kierunku większej ilości czasu dla siebie.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
PORZĄDKOWANIE ZADAŃ
Zapisz się na newsletter i otrzymaj PDF, który na jednej stronie przeprowadzi Cię przez proces porządkowania zadań.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
POTWIERDŹ E-MAIL
Sprawdź proszę pocztę i potwierdź maila, klikając w wysłany link. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony z plikiem PDF.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
Jeżeli go nie widzisz, sprawdź SPAM - mógł tam trafić przez pomyłkę.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ MACIERZY IDEI, aby uporządkować swoje pomysły i wybrać te najpotrzebniejsze właśnie teraz!
Fantastycznie! Email
z linkiem już do Ciebie leci!
Jeżeli nie znajdziesz wiadomości w swojej skrzynce to zajrzyj do folderu SPAM - być może tam wylądował.
Pobierz darmową listę narzędzi
Zapisz się na listę i pobierz listę narzędzi do automatyzacji i rozwijania firmy wraz z praktycznym opisem, której sama używam!
Hurra, bezpłatne narzędzie za chwilkę będzie w Twoich rękach!
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ DIAGNOSTYKI FIRMY, aby sprawdzić na ile dokładnie Twoja firma jest dopasowana do Ciebie.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz LISTĘ 18 PRZEKONAŃ I UNIWERSALNĄ METODĘ ICH ZMIANY, aby Twoja firma mogła się sprawnie rozwijać w zgodzie z Tobą!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz ARKUSZ TWORZENIA MODELU OFEROWANIA , aby nadać konkretna strukturę Twojej ofercie i przyciągnąć prawdziwych klientów!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz narzędzie do UPORZĄDKOWANIA ZADAŃ WŁAŚCICIELKI, aby wiedzieć, czym naprawdę masz się zająć we własnej firmie teraz!
ZNAJDŹ KLIENTA IDEALNEGO I DOPASUJ DO NIEGO OFERTĘ
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
3-MINUTOWA DIAGNOSTYKA TWOJEJ FIRMY
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
ZAMKNIĘCIE FIRMY - KIEDY POWIEDZIEĆ SOBIE DOŚĆ?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NOTATKI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
KLAROWNEJ WYCENY TWOJEGO CZASU
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ ARKUSZ DO OBLICZENIA
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
UPORZĄDKUJ FIRMĘ W 5 DNI!
ZAPISZ SIĘ NA WYZWANIE I KROK PO KROKU
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
  • zdiagnozujesz obszary, które działają, a które są do poprawienia
  • określisz komu konkretnie służy Twoja firma i jak docierać do właściwych klientów
  • jasno określisz cel biznesowy, aby pracować sprawniej i efektywniej
Przekonania blokujące rozwój firmy i jak sobie z nimi poradzić
Zapisz się na listę i zarezerwuj miejsce na webinar
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
STWÓRZ KLAROWNE GRANICE - SPECJALNE NARZĘDZIE
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
21 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PRACUJĄC MNIEJ
POBIERZ CHECKLISTĘ Z OPISEM
Twój adres jest tutaj bezpieczny.
JAK DOPASOWAĆ MODEL FIRMY DO SIEBIE?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ PRAKTYCZNE NOTATKI PDF Z LINKAMI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.