Nie masz czasu? Sprawdź co to oznacza i co możesz z tym zrobić.

940 627 Empres

Bycie zajętym jest trendy. Mieć czas na kawę i książkę o 17.00 w środę to w oczach niektórych jak bycie bezrobotnym i bezdzietnym. Nie mieć czasu na spotkanie to z kolei naturalna konsekwencja życia, prawda?

Co oznacza bycie zajętym?

Na warsztatach z Racjonalnej Terapii Zachowań, prowadząca Agnieszka Hottowy powiedziała o zwrocie „nie mam czasu” coś, co sprawiło, że zamarłam zawstydzona. Uświadomiłam sobie, że „nie mam czasu” jest jedną z najbardziej kulturalnych i powszechnie akceptowanych odmów. Może oznaczać: mam coś ważniejszego, moje priorytety są inne, zajmuję się pilniejszymi rzeczami. Kiedy pada słynne „zadzwonię jak będę miał chwilę” równie dobrze mogłoby paść „jak skończę moje zadania, które są teraz dla mnie ważniejsze, to zadzwonię”. Czyż nie?

Poczuj moc „nie mam czasu”!

Stało się. Po warsztacie czułam jak wraca do mnie poczucie sprawczości. Nie mam czasu, bo nie chcę go na coś mieć, bo wybieram czego potrzebuję bardziej, bo ustalam własne zasady lub po prostu robię nic. Nieważne jak, ważne, że faktycznie ja nim zarządzam.

[bctt tweet=”Brak czasu może dać Ci wiele wskazówek.” username=”DorotaJS”] Doba ma dwadzieścia cztery godziny, a Ty każdą z nich masz zajętą? Co zatem wypełnia Twój dzień? Notuj lub rób zdjęcia co pół godziny, a pomoże Ci to odkryć to, co robisz naprawdę. Domyślam się, że wymienić listę czynności możesz już teraz. Niestety mózg prawdopodobnie podrzuci Ci od 5 do 9 bardziej spektakularnych czynności, a te mniejsze pozostaną w ukryciu. Chodzi o to, aby dokładnie przyjrzeć się codziennym działaniom i wyłonić… Twój klucz. Zanim jednak o nim porozmawiamy, chcę z Tobą odkryć jedno z najchętniej powtarzanych przekonań.

Równowaga to mit!

Rozkręcasz swój biznes i chcesz codziennie mieć czas dla rodziny, na czytanie książki, naukę języków i siłownię? Możesz zrobić to wszystko! Gwarantuję, że poświęcając na każdą czynność godzinę, będziesz mieć jeszcze dziewiętnaście na inne aktywności. Pytanie, czy tyle wystarczy, aby Twoja firma przynosiła zyski? Lub czy Twoja rodzina i Ty poczujecie się usatysfakcjonowani?

W książce „Jedna rzecz” Keller i Papasan odważnie rozbrajają mit równowagi życiowej. „Problem ze zrównoważonym życiem polega na tym, że uniemożliwia ono intensywne zaangażowanie w dowolne działania.” Kiedy istotny staje się dla Ciebie biznes, możesz poczuć przez pewien czas, że chcesz się mu poświęcić. Dzięki intensywnej pracy szybciej pozyskasz nowych klientów i zaczniesz zarabiać. Czy jest to warte nieprzeczytania książki i opuszczenia spaceru z rodziną? Może dzięki firmie w przyszłości przeczytasz ich więcej, a rodzina będzie się czuła bezpieczniej? Ty decydujesz, bo wiesz…

Co jest dla Ciebie ważne i jaką niesie wartość

Wiesz, prawda? Nie? Pomogę Ci. Spójrz na listę czynności w ciągu dnia i pomyśl, co z niej jest dla Ciebie (i tylko Ciebie) naprawdę istotne. Jakie są powody, dla których się tym zajmujesz? Jakie efekty mają Ci przynieść podejmowane działania? Kim dzięki wykonywanym zadaniom się staniesz? Podkreśl je.

Co jest ważne dla innych

Które z zadań w ciągu dnia wykonujesz, aby sprostać oczekiwaniom innych osób? Co wykonujesz, bo uważasz, że tego się od Ciebie wymaga? Przy tych zadaniach postaw krzyżyk.

Co jest ważne dla nikogo

To kategoria zabieraczy czasu. Nie jest jednak taka oczywista. Być może dla Ciebie oglądanie filmów to strata czasu, ale dla znajomego to moment na zresetowanie głowy. Zadaj sobie pytanie, co z listy jest dla Ciebie zupełnie zbędne? Bez jakich działań możesz się obejść i nic nie stracić? Która z czynności jest Ci obojętna? Wszystkie z tej grupy po prostu wykreśl.

Czy na pewno jest tak jak myślisz?

A teraz spójrz na listę i „krzyżyki”. Skąd wiesz, że inne osoby wymagają od Ciebie tych działań? Jak możesz zweryfikować, czy myślą tak na pewno? I przede wszystkim, czy te osoby wiedzą, co jest ważnie dla Ciebie?

Większość z nas żyje zgodnie z wyobrażeniami, nie weryfikując ich prawdziwości. Na jednym z wykładów Izabela Makosz powiedziała wprost. Masz niewspierającego partnera i chcesz otworzyć biznes? Przedstaw mu plan i opowiedz o pomyśle ze szczegółami. On potrzebuje zrozumieć Twoje działania, aby poczuć się pewniej. A ja dodam: skąd pewność, że tym razem nie pomoże Ci w realizacji Twojego celu i nie odciąży w obowiązkach?

Tak, słyszałam już odpowiedzi na ostatnie pytanie. „Ja go znam”, „ona taka jest”, „to się zawsze tak kończy”. A może po prostu przygotuj się do rozmowy, zrób listę codziennych zadań, pokaż swój plan dnia, wypisz cele, założenia na najbliższe miesiące i otwórz się na dialog? Potraktuj spotkanie z partnerem poważnie i konkretnie, niczym negocjacje w biznesie. Czemu nie?

I w końcu bądź jak baletnica

[bctt tweet=”Czas nie ucieka, on płynie w takim rytmie jaki mu nadasz.” username=”DorotaJS”] Pozwól, że powtórzę trzy istotnie kroki:

  1. Znajdź swój klucz do uporządkowania priorytetów. Zadecyduj jakie działania są dla Ciebie teraz ważne i jakie korzyści w przyszłości Ci przyniosą.
  2. Obowiązki wobec innych zweryfikuj i przedstaw swój punkt widzenia. Część z nich naturalnie pozostanie w Twoim grafiku (tak, Twoja pociecha potrzebuje rodzica), ale wiele może znaleźć innego „właściciela”.
  3. Odpuść rozpraszacze na rzecz większej przestrzeni na swoje pasje, odpoczynek lub rozwój.

A na koniec sprawdź radę Gerego Kellera i Jaya Papsan’a. Zastąp słowo „równowaga” „przeciwważeniem”. Bądź jak baletnica, gdy stoi w pozie pointe. Niby na czubkach palców, w pełnej równowadze, a jednak wibrując delikatnie w przeciwne strony, aby zachować stabilność.

 

MIEĆ CZAS I FIRMĘ? TO MOŻLIWE!
Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatny WORKBOOK, dzięki któremu postawisz swoje pierwsze solidne kroki w kierunku większej ilości czasu dla siebie.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
PORZĄDKOWANIE ZADAŃ
Zapisz się na newsletter i otrzymaj PDF, który na jednej stronie przeprowadzi Cię przez proces porządkowania zadań.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
POTWIERDŹ E-MAIL
Sprawdź proszę pocztę i potwierdź maila, klikając w wysłany link. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony z plikiem PDF.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
Jeżeli go nie widzisz, sprawdź SPAM - mógł tam trafić przez pomyłkę.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ MACIERZY IDEI, aby uporządkować swoje pomysły i wybrać te najpotrzebniejsze właśnie teraz!
Fantastycznie! Email
z linkiem już do Ciebie leci!
Jeżeli nie znajdziesz wiadomości w swojej skrzynce to zajrzyj do folderu SPAM - być może tam wylądował.
Pobierz darmową listę narzędzi
Zapisz się na listę i pobierz listę narzędzi do automatyzacji i rozwijania firmy wraz z praktycznym opisem, której sama używam!
Hurra, bezpłatne narzędzie za chwilkę będzie w Twoich rękach!
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ DIAGNOSTYKI FIRMY, aby sprawdzić na ile dokładnie Twoja firma jest dopasowana do Ciebie.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz LISTĘ 18 PRZEKONAŃ I UNIWERSALNĄ METODĘ ICH ZMIANY, aby Twoja firma mogła się sprawnie rozwijać w zgodzie z Tobą!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz ARKUSZ TWORZENIA MODELU OFEROWANIA , aby nadać konkretna strukturę Twojej ofercie i przyciągnąć prawdziwych klientów!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz narzędzie do UPORZĄDKOWANIA ZADAŃ WŁAŚCICIELKI, aby wiedzieć, czym naprawdę masz się zająć we własnej firmie teraz!
ZNAJDŹ KLIENTA IDEALNEGO I DOPASUJ DO NIEGO OFERTĘ
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
3-MINUTOWA DIAGNOSTYKA TWOJEJ FIRMY
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
ZAMKNIĘCIE FIRMY - KIEDY POWIEDZIEĆ SOBIE DOŚĆ?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NOTATKI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
KLAROWNEJ WYCENY TWOJEGO CZASU
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ ARKUSZ DO OBLICZENIA
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
UPORZĄDKUJ FIRMĘ W 5 DNI!
ZAPISZ SIĘ NA WYZWANIE I KROK PO KROKU
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
  • zdiagnozujesz obszary, które działają, a które są do poprawienia
  • określisz komu konkretnie służy Twoja firma i jak docierać do właściwych klientów
  • jasno określisz cel biznesowy, aby pracować sprawniej i efektywniej
Przekonania blokujące rozwój firmy i jak sobie z nimi poradzić
Zapisz się na listę i zarezerwuj miejsce na webinar
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
STWÓRZ KLAROWNE GRANICE - SPECJALNE NARZĘDZIE
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
21 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PRACUJĄC MNIEJ
POBIERZ CHECKLISTĘ Z OPISEM
Twój adres jest tutaj bezpieczny.
JAK DOPASOWAĆ MODEL FIRMY DO SIEBIE?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ PRAKTYCZNE NOTATKI PDF Z LINKAMI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.