O co chodzi z tym czasem? O działaniu dla efektu z Izabelą Krzeszowiec

940 492 Empres

Czas – słowo magiczne. Z jednej strony doskonale wiemy czym jest, ponieważ codziennie przekonujemy się o jego istnieniu na własnej skórze. Z drugiej mówimy o nim jak o deficytowym towarze w czasach PRL-u. Chcemy go mieć, ale go nie ma… Jak to możliwe? Zapytałam o to Izabelę Krzeszowiec, która pomaga zapracowanym kobietom w skutecznej organizacji pracy własnej oraz współpracy z pracownikami i klientami, dzięki czemu zyskują one więcej czasu na to, co dla nich ważne. Przeczytaj, jak tę magię wyjaśnia!

 

Dorota: O co chodzi z tym czasem? Nie wyrabiamy się, wciąż nam go brakuje i „walczymy” o więcej. Dlaczego w ogóle mamy z nim problemy?

Iza: Bardzo dobre pytanie. Dlaczego jest tak, że tego czasu ciągle mamy mało? Wydaje się, jakby kiedyś płynął wolniej, prawda?

Nasze mamy, babcie nie były takie zabiegane, jak my. Świat się zmienił – wiemy więcej, widzimy więcej, do większej ilości rzeczy mamy dostęp. Możemy więcej zobaczyć, dowiedzieć się, nauczyć, poznać, robić. Możemy oglądać najnowsze filmy nie wychodząc z domu. Możemy uczyć się u najlepszych, często zagranicznych nauczycieli siedząc przy własnym biurku. Możemy rozwijać międzynarodowy biznes z własnej kanapy. Możemy właściwie wszystko. I tylko od nas zależy co i kiedy zrobimy.

To duża wolność. Ale też wielka odpowiedzialność. Jeśli czegoś nie robisz to dlatego, że nie masz czasu. Chęci masz. Chciałybyśmy wszystko.

Czasem nawet mam wrażenie, że powinnyśmy wszystko. Mieć własne, dobrze zarabiające, kreatywne biznesy. Być świadomymi mamami. Kupować lub uprawiać ekologiczne produkty. Mieć zbilansowaną dietę. Dbać o kondycję (bieganie, joga, a może pool dance). Rozwijać się – szkolenia, kursy, warsztaty. Dbać o relacje z rodziną i znajomymi. Budować zaangażowany związek, w który nie wkrada się nuda… itd. Wymieniać można długo.

Możliwości rosną z każdym dniem. Czas pozostał taki sam. Często zamiast frajdy z tych możliwości, mamy właśnie frustrację wynikającą z braku czasu na to wszystko, co możemy. Ja namawiam do łapania innej optyki. Do zapytania się siebie czego naprawdę chcę, co jest moje, co sprawia mi radość, co daje satysfakcję. Nie wszystko spełnia te kryteria. Dla każdego będą to inne rzeczy. Nie wszystko jest ważne, nie wszystko jest nasze.

Dorota: Czym tak naprawdę jest planowanie i jak może wyglądać? Części z nas kojarzy się z super-zorganizowaniem, innym z ograniczaniem siebie i nudną przewidywalnością. Jaka jest Twoja perspektywa planowania?

Iza: Dobre planowanie jawi się nam często jako taka właśnie przewidywalna, wyzuta ze spontaniczności i też trochę radości rzeczywistość. Kiedy, co prawda, wszystko jest zadbane i ogarnięte, ale nic fajnego się nie wydarza. Ja to widzę kompletnie inaczej.

Zawsze mocno podkreślam, że każda z nas jest inna. Jedne są spokojne i systematyczne z natury, inne emocjonalne i impulsywne. Dlatego też nie ma jednego uniwersalnego sposobu na planowanie, który da się wdrożyć u każdej i przyniesie te same efekty.

Najważniejsza zasada to taka, żeby dobrać metody do siebie. Tak, aby nam służyły i przychodziły z łatwością.

Lubię używać przykładu z idealną sukienką. Ja lubię kolor niebieski, Tobie dobrze jest w zielonym, a Joli w żółtym. Mamy kompletnie inne figury i co innego warto podkreślić u mnie, co innego u Ciebie. W mojej najpiękniejszej i ,co nie mniej ważne,  najwygodniejszej sukience wcale nie będzie Ci dobrze. To dość oczywiste.

Podobnie jest z dobrym planowaniem i tego planu realizowaniem. Tylko w tym dopasowanym do nas, takich, jakimi jesteśmy, z tym co lubimy i w czym czujemy się najlepiej, mamy szansę na długofalowe efekty. Na popatrzenie wstecz z uczuciem satysfakcji i w przyszłość z pełną wiarą w osiągnięcie tego, co zamierzamy.  O co chodzi w tym całym organizowaniu się w czasie i planowaniu? Po co to robić? Wg mnie o to, aby osiągać zamierzone cele i nie wysilać się przy tym za wiele. Nawet się zrymowało ?.

Dorota: Robić mniej, osiągać więcej – marzenie wielu przedsiębiorczyń. Iza, to utopia czy masz na to sprawdzone sposoby?

Iza: Brzmi, jak utopia, ale jest jak najbardziej możliwe. Ja bardzo rozumiem to krytyczne podejście, że jak to niby zrobić.

Większość kobiet, z jakimi pracuję nie piją pół dnia kawy, nie leżą i nie pachną ?. Ogarniają pracę, dom, rodzinę, firmę, siebie i nie bardzo wyobrażają sobie, jak można to robić szybciej, jak mieć więcej czasu dla firmy, dla siebie, czy dla najbliższych.  Bo znowu – dla każdego ten czas jest potrzebny na coś innego. I to jest ok.

Rozumiem to niedowierzanie dlatego, że sama będąc mamą małych dzieci i rozwijając w tym czasie firmę (martaray.it) byłam, w moim mniemaniu, zorganizowana do granic możliwości. Byłam dzielna. Byłam przekonana, że to tak już jest. Że zmęczenie i brak czasu dla siebie to cena za możliwość realizacji na dwóch polach – zawodowym i prywatnym.

Trochę czasu upłynęło, zanim na własnej skórze przekonałam się, że niestety nikt tej dzielności nie doceni. Nie dostanę medalu, nie będzie listów gratulacyjnych za wysiłek i zaangażowanie. W zamian przyszła za to frustracja.

Gdy zaczęłam robić mniej, czyli wybierać i weryfikować swoje zadania – zaczęłam mieć więcej czasu na oddech, na spokojny czas z dziećmi, na poczytanie, na wyjście na kije. Co w tym czasie działo się w firmie dało już pełną satysfakcję. Mniej przypadkowych błędów, współpracownicy wiedzący co i jak robić, podwykonawcy jakoś sprawniej wykonujący zlecone prace. Moje działania w firmie miały się zdecydowanie lepiej, ze mną współpracowało się lepiej i mi było z tym lepiej.

Co ważne, wszystkie te zmiany wprowadzałam stopniowo, jednak pracując w tej samej firmie, z tymi samymi zadaniami i z tymi samymi osobami, o których wcześniej myślałam, że nie da się inaczej ich robić, inaczej z nimi pracować.

Więc, jak najbardziej, marzenie, aby robiąc mniej osiągać więcej jest możliwym do zrealizowania!

Dorota: W jaki sposób ustalić priorytety? Niby wiadomo, że chodzi o to, co ważne, ale jak mieć pewność, że nasz wybór jest właściwy?

Iza: Nie będę przytaczać definicji priorytetów. Opowiem o swoich z nimi relacjach.

Otóż ja i priorytety dość długo nie mogliśmy się dogadać. Rozumiałam, co mówią. Nie umiałam tego odnieść do swojej rzeczywistości. Jak słyszałam o wybraniu 3 najważniejszych zadań to patrzyłam z niedowierzaniem na swoją listę 25 czy 30 tematów i nie miałam pojęcia, które z nich to priorytety. Nie poddawałam się jednak.

Z dnia na dzień uczyłam się patrzeć, co się stanie, jak nie wykonam tego zadania, a co jak tamtego. Zrobienie, którego jest kluczowe dla firmy. Które prowadzi do realnych zysków (bo jest np. od klienta, który zleca dużo i często). Naprawdę nie wszystko jest ważne, nie wszystko jest nasze i na teraz.

Dużo chętniej zabieramy się do mniejszych zadań, choćby dlatego żeby móc je skreślić. Brzmi znajomo? 🙂 Te właściwe priorytety klaruję się same, gdy wiemy, gdzie zmierzamy i jak chcemy tam dotrzeć. Ale też, gdy znamy siebie – swoje kompetencje i możliwości. Co najważniejsze – pracy w optyce priorytetów można się nauczyć. I naprawdę warto.

Dorota: Izo, jesteś przedsiębiorczynią i mamą. Jak skutecznie łączyć te dwie role? A może skutecznie się ich połączyć tak naprawdę nie da?

Iza: Mogę mówić sama za siebie. Dlatego też, że ową skuteczność każdy może definiować inaczej.

Dla mnie to lekkość i brak wyrzutów sumienia. Do dzieci, że spędzamy razem za mało czasu, albo że ten czas nie jest tak fajny, jak mógłby. I do firmy, że robię coś innego, choć właściwe powinnam zostać i dokończyć jeszcze te wszystkie zadania. Dla mnie osobiście ten spokój jest najważniejszy.

Długo go nie miałam. Tłumaczyłam się – w pracy – że dzieci chore, że przepraszam za opóźnienie, że niestety nie mogę teraz. W domu – że tylko odbiorę, odpiszę, załatwię. Teraz wiem, że da się być spełnioną mamą i przedsiębiorczynią. Świadomość siebie, swoich wartości, skuteczne działania i dobrze rozumiana asertywność na to pozwalają. I znowu, trochę już niczym mantrę powtórzę, można się tego nauczyć.

Dorota: Czy funkcjonując w wielu rolach, my kobiety, naprawdę możemy mieć czas dla siebie?

Iza: Oczywiście! Ba! Powinnyśmy go mieć. Dla własnego zdrowia psychicznego i dla dobrych relacji z innymi. Nie jesteśmy wielozadaniowymi robotami (choć wiele z nas czasem tak właśnie się traktuje). Niewyspane. Zmęczone. Rozdrażnione. Bywamy, prawda?

A przecież nie chcemy takie być. Chcemy być zadowolone, uśmiechnięte, spokojne i reagować adekwatnie do sytuacji (braku zielonego stworka koniecznego do zaśnięcia, a zostawionego w przedszkolu czy opóźnienia w dostawie katalogów na targi).

Ten czas dla siebie jest niczym ładowarka. Dzięki niemu funkcjonujemy sprawnie i szybko, bez nerwów. Mamy chęć i energię (!) do działania.

Dorota: Jedna książka, wideo lub podcast, który poleciłabyś zapracowanym przedsiębiorczyniom to…

Iza: Jeden?

Hm…

Jeśli musiałabym wybrać faktycznie jedną pozycję to była by to książka „Esencjalista” Greg McKeown. O tym, jak zdjąć okulary „mogę wszystko” i nałożyć te dopasowane do siebie – „robię to, co cenię”.

Dorota: Najlepsza rada, którą mogłabyś teraz udzielić właścicielce firmy chcącej mieć więcej czasu dla siebie brzmiałaby…

Iza: Wyśpij się!

Nie żartuję!

Brzmi banalnie, jednak wiem, że dla wielu nie jest łatwe. Dla mnie bynajmniej nie było. Skuteczne działanie, dobra organizacja i efektywność bazują na solidnych fundamentach. Są nimi – sen, ruch i dobre odżywianie. W pierwszej kolejności trzeba zadbać właśnie o nie.

Także trochę wbrew logice współczesności – chcesz działać lepiej, więcej czasu poświęć na odpoczynek.

Dorota: Gdzie można Cię znaleźć i dowiedzieć się więcej o działaniu dla efektu?

Iza: Wszelkie informacje o mnie, o możliwych formach pracy ze mną – konsultacjach indywiduach, szkoleniach stacjonarnych i nowości w postaci kursu online, można znaleźć na stronie halbo.pl.

Na moim FP działaj dla efektu – zawsze na bieżąco informuję o wszystkim co się dzieje.

Aktualnie najbardziej dzieje się KURS NA CZAS.

Wakacyjna inspiracja na to, jak w zacząć działać skuteczniej i efektywniej dla firmy, jednocześnie z dużo większą uważnością na siebie i swoje potrzeby.

 

O Izabeli Krzeszowiec

Pomaga efektywnie planować działania w firmie. Efektywnie, czyli tak, aby był czas na to, co ważne – biznesowo i prywatnie. Efektywnie, czyli tak, żeby firma się rozwijała, a właścicielce przynosiło to korzyści. Nie przedłuża doby ani nie zatrzymuje czasu. Analizuje procesy, szuka luk i uczy, jak je likwidować. Robi to, ponieważ wie, że można prowadzić dobrze prosperujący biznes i jednocześnie mieć życie prywatne… I spać też

 

MIEĆ CZAS I FIRMĘ? TO MOŻLIWE!
Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatny WORKBOOK, dzięki któremu postawisz swoje pierwsze solidne kroki w kierunku większej ilości czasu dla siebie.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
PORZĄDKOWANIE ZADAŃ
Zapisz się na newsletter i otrzymaj PDF, który na jednej stronie przeprowadzi Cię przez proces porządkowania zadań.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
POTWIERDŹ E-MAIL
Sprawdź proszę pocztę i potwierdź maila, klikając w wysłany link. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do strony z plikiem PDF.
 Twój e-mail jest u mnie bezpieczny, a treści przesyłane wysoce wyselekcjonowane.
Jeżeli go nie widzisz, sprawdź SPAM - mógł tam trafić przez pomyłkę.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ MACIERZY IDEI, aby uporządkować swoje pomysły i wybrać te najpotrzebniejsze właśnie teraz!
Fantastycznie! Email
z linkiem już do Ciebie leci!
Jeżeli nie znajdziesz wiadomości w swojej skrzynce to zajrzyj do folderu SPAM - być może tam wylądował.
Pobierz darmową listę narzędzi
Zapisz się na listę i pobierz listę narzędzi do automatyzacji i rozwijania firmy wraz z praktycznym opisem, której sama używam!
Hurra, bezpłatne narzędzie za chwilkę będzie w Twoich rękach!
Zapisz się na listę i pobierz KARTĘ DIAGNOSTYKI FIRMY, aby sprawdzić na ile dokładnie Twoja firma jest dopasowana do Ciebie.
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz LISTĘ 18 PRZEKONAŃ I UNIWERSALNĄ METODĘ ICH ZMIANY, aby Twoja firma mogła się sprawnie rozwijać w zgodzie z Tobą!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz ARKUSZ TWORZENIA MODELU OFEROWANIA , aby nadać konkretna strukturę Twojej ofercie i przyciągnąć prawdziwych klientów!
Pobierz darmowe narzędzie
Zapisz się na listę i pobierz narzędzie do UPORZĄDKOWANIA ZADAŃ WŁAŚCICIELKI, aby wiedzieć, czym naprawdę masz się zająć we własnej firmie teraz!
ZNAJDŹ KLIENTA IDEALNEGO I DOPASUJ DO NIEGO OFERTĘ
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
3-MINUTOWA DIAGNOSTYKA TWOJEJ FIRMY
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
ZAMKNIĘCIE FIRMY - KIEDY POWIEDZIEĆ SOBIE DOŚĆ?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NOTATKI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
KLAROWNEJ WYCENY TWOJEGO CZASU
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ ARKUSZ DO OBLICZENIA
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
UPORZĄDKUJ FIRMĘ W 5 DNI!
ZAPISZ SIĘ NA WYZWANIE I KROK PO KROKU
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
  • zdiagnozujesz obszary, które działają, a które są do poprawienia
  • określisz komu konkretnie służy Twoja firma i jak docierać do właściwych klientów
  • jasno określisz cel biznesowy, aby pracować sprawniej i efektywniej
Przekonania blokujące rozwój firmy i jak sobie z nimi poradzić
Zapisz się na listę i zarezerwuj miejsce na webinar
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
STWÓRZ KLAROWNE GRANICE - SPECJALNE NARZĘDZIE
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ NARZĘDZIE
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.
21 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW, ABY ZARABIAĆ WIĘCEJ PRACUJĄC MNIEJ
POBIERZ CHECKLISTĘ Z OPISEM
Twój adres jest tutaj bezpieczny.
JAK DOPASOWAĆ MODEL FIRMY DO SIEBIE?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ I ODBIERZ PRAKTYCZNE NOTATKI PDF Z LINKAMI
Zero spamu, sam konkret. I w każdej chwili możesz się wypisać.